banner200
banner235
banner225
17 Mart 2016 Perşembe 15:44
Valilik talimatı: İmzacı akademisyenlere terör genelgesi uygulansın!
banner188
banner213
banner230

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildirisine imza atanlara yönelik soruşturma dosyasından, terör örgütleriyle birlikte ya da onların talimatıyla davranan ve propagandasını yapan kamu görevlileri hakkında, çalıştıkları kurumlar tarafından açığa alınmaları ve haklarında suç duyurusunda bulunulmasını emreden genelge çıktı. 

Radikal'in haberine göre, bildiriden bir ay sonra yayınlanan Başbakanlık genelgesinin, İstanbul Valiliği tarafından akademisyenlerin görev yaptığını üniversitelere gönderildiği anlaşıldı.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu imzalı ve 16 Şubat 2016 tarihli “Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkındaki Genelge”de “Kamu hizmetine girme hakkı da dahil olmak üzere, anayasada yer alan haklardan hiçbiri, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan hukuk devletini ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz” deniliyor. Ve bu çerçevede hakkında idari işlem yapılacak veya suç duyurusunda bulunulacak suçlar şöyle sıralanıyor:

-Terör örgütleri veya legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran veya eylem birliği içerisinde olan,

-Bu örgüt ve yapıların emir ve talimatıyla hareket eden,

- Bu örgüt ve yapılara yardım eden,

-Kamu imkan ve kaynaklarını bu örgüt veya yapıları desteklemeye yönelik kullanan veya kullandıran,

-Bu örgüt veya yapılarla mücadeleyi engelleyen,

-Bu örgüt veya yapıların propagandasını yapanlar...

İstanbul Valiliği ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından üniversitelere gönderilen bu genelge doğrultusunda akademisyenler hakkında idari soruşturma başlatıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından rektörlüklere gönderilen yazıda, “Bir grup öğretim elemanı yayınladıkları bildiriyle devletimizin ülkemizde sürmekte olan teröre karşı mücadelesini katliam ve kıyım olarak nitelendirmiştir. Üniversiteniz kadrolarında bulunan ve mezkur bildiriyi imzalayan personel hakkında gerekli işlemin başlatılmasını ve başkanlığımıza bilgi verilmesini rica ederim” dedi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.03.2016 15:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol