banner200
banner222
04 Şubat 2016 Perşembe 12:24
Utku Kalı'ya beraat
banner188
banner213
banner230

Reyhanlı katliamından önce devlete istihbarat ulaştığını gösteren belgeleri sızdırmakla suçlanan Utku Kalı’nın davasının son duruşması bugün görüldü. Amasya Ağır Ceza Mahkemesi, Kalı'nın beraatine ve tutuklu kaldığı süre için tazminat isteminde bulunabileceğine karar verdi.

​Sputnik'ten Elif Örnek'in haberine göre, Utku Kalı'nın avukatlarından Selin Yılmaz savunmasında şunları söyledi:

“Müvekkil sanık tutuklamaya sevk edildiğinde savcılık soruşturma dosyasında sadece şu 3 delil ile bulunmaktadır; 1- A5 boyutunda boş beyaz kağıt, 2- 22.05.2013 tarihli nöbet listesi (müvekkil sanığın nöbetçi çavuş olarak askerlerin nöbet saatlerini ayarladığı dosya kapsamında sabittir) Savcılık kararı olmaksızın gözaltına alınan Kazım Zeycan’ın dolap aramasında da 21.05.2013 tarihli nöbet listesi bulunmuş olup, aramayı yapan askeri görevli tarafından ‘imzasız, herhangi bir gizlilik ibaresi yok’ denilerek doğal olarak delil sayılmamıştır. Dolayısıyla Kazım Zeycan için tutuklama sebebi sayılmayan nöbet çizelgesi, müvekkil sanık bakımından tutuklama sebebi sayılmıştır.”

Selin Yılmaz, “Sanığın görev saatleri dava dosyası kapsamında sabittir. Müvekkil 08:00-20:00 saatleri arasında görev yapmaktadır. Çöp kutusunda bulunan belgenin saati ise 21:21’dir. Yani Kazım Zeycan’ın görev saatinde gelmiştir. Müvekkil ile herhangi bir alakası yoktur. Dolayısıyla Kazım Zeycan için görev saatinde olmasına rağmen tutuklama sebebi sayılmayan çöpte bulunan belge, müvekkil sanık bakımından tutuklama sebebi sayılmıştır” dedi.  

"ÇELİK VE ERGİN'İN AÇIKLAMALARI MASUMİYET KARİNESİ İLKESİNİ İHLALDİR"

Avukat Ceren Kalı ise “Gerek Hüseyin Çelik, gerekse Sadullah Ergin’in, 24 Mayıs 2013 tarihindeki açıklamaları Anayasa'nın 38/4 maddesiyle anayasal güvence altına alınan masumiyet karinesi ilkesini açıkça ihlali anlamına gelmektedir. Anayasa’ya göre suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamayacaktır. Ancak müvekkil sanık gerek adli makamlar gerek toplum önünde 'suçlu' olarak gösterilerek hedef haline getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

"YASAL GÖZALTI SÜRESİ AŞILDI, 9 ST HUKUKA AYKIRI ŞEKİLDE TUTULDU"

Av. Kalı şöyle devam etti:

"Gözaltına alınma saati iddia ettiğimiz ve müvekkil sanığın askerlik görevini yaptığı karakolun komutanı tanık Engin Arpa’nın ifadesinde kabul ettiği üzere 22 Mayıs 2013 günü 21:00-22:00 dolaylarıdır. 23.05.2013 tarihli 'Gözaltı Kararı'nda ise gözaltı süresi  23.05.2013 06:00’dan 24.05.2013 06:00’ya kadar şeklinde belirtilmektedir. Yani müvekkil yaklaşık 9 saat boyunca hukuka aykırı olarak gözaltında tutulmuştur. Bu süre boyunca işkence ve kötü muamele ile suçu üstlenme ve kabule zorlanmıştır.

"TANIK ANLATIMLARI ÇELİŞKİLİ"

Av. Kalı, dava dosyası kapsamında telefon delilinin hukuka aykırı olarak elde edildiğini belirterek şunları söyledi

"Delil olma vasfını tamamen kaybetmiştir. Hüküm kurarken göz önünde bulundurulamaz. Dava dosyası kapsamında tanıkların sanık Utku Kalı’nın SEMAC isimli cihazın kullanımına ilişkin eğitim aldığı yönünde çelişkili ifadeler bulunmakla birlikte, eğitim aldığını gösterir herhangi bir belge bulunmamaktadır. Tanık Karakol Komutanı Engin Arpa, 'Bana dediler ki şu mu yapar şu mu yapar? Ben de dedim şu yapmaz, şu yapar. Çünkü…' şeklindeki ithama yönelik açık beyanı ile bilgi ve görgüsüne dayanmayan ‘tahmini’ ve itham edici olduğunu açıkça kendisinin de ikrar ettiği ifadeleri ile sanık Utku Kalı’nın işbu dava dosyasında sanık sandalyesinde oturmasının esas nedenlerinden birisidir. Diğer bir kısım tanıklar ise sanık ile aynı yerde askerlik yapan kişiler olmakla birlikte kendilerinin de sanık Utku Kalı’nın suçu işlediğine ilişkin bilgi ve görgüye dayalı tanıklıkları bulunmamaktadır. Bu kişiler, sanık Utku Kalı’nın ‘iPhone 4S’ marka cep telefonu kullandığı dışında esasen bir anlatımda da bulunmamışlardır.Diğer bir kısım tanıklar olay günü çevre karakollarda görev yapıp, bilgi ve görgüleri sanık Utku Kalı’nın kendilerinden belgelerin alınıp alınmadığından ibaret olup, davaya konu olay ile hiç bir ilgisi bulunmamaktadır.”

"BELGELERİN GİZLİLİK NİTELİĞİ YOK"

“Davaya konu edilen belgelerin gizli bir niteliği bulunmadığı gibi devletin güvenliği ve siyasal yararlarına ilişkin belgelerden de değildir” diyen Av. Kalı, savunmayı şöyle sürdürdü:

"Nitekim Jandarma Genel Komutanlığı adına İçişleri Bakanı Muammer Güler’in TBMM’de verilen soru önergesi cevabında da belirttiği üzere ‘bilgilerin çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgiler olduğu, belgelerde belirtilen hususların kriminal bir anlamı olmayıp önleyici emniyet tedbirleri açısından dikkate alınabilinecek, doğruluğu teyit edilmemiş istihbari bilgiler’  niteliğindeki belgelerdir. Daha önce dava dosyasına da sunmuş olduğumuz 25.10.2013 tarihli Milliyet Gazetesi’nde çıkan ‘Jandarmadan El Kaide Uyarısı’, ‘Rakka’da 10 Bombalı araç hazırlandı’ başlıklı ve Tolga Şardan imzalı özel haber yayınlanmıştır. Haberin içeriğinde edinilen bu bilginin ‘gizli’ bir yazıyla İçişleri Bakanlığı’na gönderildiği de belirtilmiştir. Daha pek çok örneği bulunabilecek bu haber dava dosyamızda sızdırıldığı iddia edilen belgelerle benzer içerik barındırmaları yönünden önem arz etmektedir. Zira söz konusu haber için herhangi bir soruşturma açılmaması, yargılama yapılmamış olması halkın haber alma özgürlüğünün bir sonucudur. Aynı içerik ve konuya ilişkin bu ve benzeri haberlere konu edilen belgelerin gizli içerikte olmadığını, devletin güvenliği ve siyasal yararları ile alakalı olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Aksi yorum hukuk devleti ve eşitlik ilkesine aykırılık teşkil edecektir."

UTKU KALI OLAYI NEDİR?  

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te iki ayrı bombalı saldırı sonucu resmi makamlara göre 52 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce insan yaralanmıştı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, saldırılardan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile 'El Muhaberat’ın sorumlu olduğunu ileri sürmüştü. Ancak Reyhanlı katliamı dosyasına, MİT’e çalıştığı ileri sürülen, 931 havan mermisiyle yakalanıp serbest bırakılan Bayır Bucak Türkmen Tugayı’nın komutanlarından Heysem Topalca’nın adı, bombalı araçları getiren ve saldırıları organize eden kişi olarak girmişti.

İSTİHBARAT ALINDI AMA KATLİAM ÖNLENMEDİ

Reyhanlı katliamından 10 gün sonra hacker grubu RedHack, saldırılardan devletin haberdar olduğunu gösteren jandarma istihbarat belgelerini yayımladı. Belgelere göre güvenlik güçlerine 25 Nisan’da yani 16 gün önce saldırıya ilişkin istihbarat gelmiş ancak önlem alınmamıştı.

ER UTKU KALI İNTRIN EŞİĞİNE GETİRİLDİ

Katliamı önlemek için harekete geçilmemesi yargılama konusu olmazken, belgeleri RedHack’e sızdırdığı gerekçesiyle o dönem askerlik hizmetini yapmakta olan er Kalı tutuklandı. Kalı, tutukluğu boyunca işkence ve kötü muameleye maruz kaldı ve Cumhuriyet Üniversitesi’ndeki muayenesinin ardından kendisine 'travma sonrası stres bozukluğu ve intihar eğilimi' teşhisi konuldu.

soL ulaştı: Utku Kalı'nın sinir krizi geçirdiği görüntüler

'Devletin güvenliğine ilişkin gizli bilgileri temin etme ve açıklama' suçundan 25 yıl hapis cezasıyla yargılanan Kalı, 171 gün süren tutukluluğunun ardından katıldığı ilk duruşmada, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Reyhanlı belgeleri ve Kalı’nın tutuklanması büyük tartışmalara yol açarken dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler, TBMM’de bir soru önergesini yanıtlarken “Orada yazılanlar sadece bilgi notu” ifadesini kullanmıştı.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.02.2016 12:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol