banner200
banner222
03 Şubat 2016 Çarşamba 11:04
'Türk müsün, mezhebin ne' diye soran muavin ihbar etti, polis gözaltına aldı
banner188
banner213
banner230

Adana'dan İstanbul'a üyesi olduğu bir platformun toplantısı için gelen Serpil Kırdağ, 31 Ocak 2016 günü Harem Otogarı'nda gözaltına alındı. Otobüs muavinin ihbarı üzerine gözaltına alınan Kırdağ, yaşadıklarını Radikal'den İdris Emen'e anlattı.  

Adana-İstanbul seferini yapan yolcu otobüsünde seyahat ederken muavinin ihbarı üzerine İstanbul Harem Otogarı'nda gözaltına alınan Serpil Kırdağ, “Yolculuk sırasında muavin bana, ‘Türk müsün, mezhebin nedir?’ gibi sorular sordu. Ben de kendisini tersledim. İstanbul otogarına vardığımızda ne olduğunu anlamadan apar topar bir şekilde gözaltına alındım. İfademiz bile alınmadan serbest bırakıldım. Sonradan öğrendim ki, telefonumda üyesi olduğum platformun amblemini gören muavin bizi ihbar etmiş. Kahraman olmak isteyen bir muavinin yüzünden gözaltına alındım. Muavin hakkında suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

Cumartesi günü Adana’dan İstanbul’a hareket eden bir otobüs İstanbul Harem Otogarı'nda polis tarafından durdurulmuş, yolculardan Serpil Kırdağ ile arkadaşı Cem Turunç gözaltına alınmıştı. İfadesi alınmadan serbest bırakılan Kırdağ’ın telefonunda bulunan bir amblem yüzünden otobüs muavini tarafından ihbar edildiği basına yansımıştı. İfadesi alınmadan serbest bırakılan Kırdağ o gün yaşadıklarını anlattı.

“TÜRK MÜSÜN, MEZHEBİN NEDİR?”

Kırdağ yaşadıklarını şöyle anlattı: 

“31 Ocak Pazar günü Toplumsal Özgürlük Platformu’nun İstanbul’da toplantısı vardı. Toplantıya yetişmek için bir arkadaşımla beraber Adana’dan İstanbul’a hareket eden bir otobüse bindik. Otobüsün yolcularının çoğu Suriyelilerden oluşuyordu. Başlarda yolculuk iyiydi, bir problem yoktu. Sonraları muavin telefonumda TÖP’ün amblemini görünce bana, ‘Türk müsün?’ diye sordu. Ben de, ‘Hayır Arap’ım’ dedim. Bunun üzerine muavin, ‘mezhebin nedir?’ şeklinde bir soru sordu. Ben de bu soruya kızarak, ‘Sana ne mezhebimden, neden mezhebimi sana söyleyeyim ki?’ dedim. Konuşmamız orada kapandı.”

“APAR TOPAR GÖZALTINA ALINDIM”

“Kısa süreli tartışmamızdan sonra bir daha muavinle konuşmadık. Otobüs Harem Otogarı'na vardığında polis tarafından önümüz kesildi. Birkaç polis yanıma gelerek otobüsten inmemi istedi. Ben de polise karşı koyunca zorla otobüsten indirilerek otogarda bulunan polis noktasına götürüldüm. Gözaltı sırasında darp edildim. Gözaltına alınmama tepki gösteren arkadaşım da gözaltına alındı. Yaklaşık bir saat polis noktasında kaldıktan sonra ters kelepçeyle Üsküdar Güvenlik Büro Amirliği’ne götürüldüm. Terörle mücadelede görev alan polisler ifademi almak istedi. Avukatım gelmeden ifade vermeyeceğimi söyledim. Bir süre sonra ifadem alınmadan serbest bırakıldım. Serbest kaldıktan sonra ne için gözaltına alındığımı basından öğrendim. Beni şikayet etmek isteyen muavini tanımıyorum. Ama muhtemelen kendisi kahraman olmak isteyen bir vatandaştır. Kahraman olmak isteyen bir muavinin yüzünden gözaltına alındım. Muavin hakkında suç duyurusunda bulunacağım.”


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.02.2016 11:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol