banner200
banner222
26 Ocak 2016 Salı 09:43
TRT yandaş doyurmak için ne yapacağını şaşırdı: İhale en yüksek teklifi verene
banner188
banner213
banner230

TRT İstanbul Müdürlüğü’nün güvenlik ihalesi tartışma yarattı. Sayıştay’ın ortaya çıkardığı skandala göre, 85 güvenlik personeli alımı için açılan ihaleye 9 firma katıldı. Ancak, en düşük fiyatı veren yedi firma, çeşitli gerekçeler öne sürülerek ihale dışı bırakıldı. Bunun yerine, en yüksek fiyatı veren iki firma yarışa alındı. İhaleyi de en yüksek fiyatı veren firma kazandı.

DOKUZ FİRMA TEKLİF VERDİ
Sayıştay raporuna göre, TRT’nin açtığı ihale için 9 firma teklif verdi. 7 firma, kâr hariç belirlenen 6.3 milyon liranın altında teklif sundu. İhale Komisyonu, “Kamu İhale Genel Tebliği’ndeki açıklamalar kapsamında belgelendirilmek suretiyle yapılacak aşırı düşük fiyat sorgulaması” çerçevesinde bu yedi firmadan açıklama istedi ve firmalar da açıklamaları zamanında Komisyon’a sunmasına rağmen ihaleden çıkarıldı.

SAYIŞTAY: TEFTİŞ KURULU EL KOYSUN
Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Sayıştay raporunda "Aşırı düşük teklif sorgulaması yapılan ve 6 milyon 237 bin TL ile 6 milyon 298 bin TL arasında değişen 7 teklifin değerlendirme dışı bırakılarak hizmetin, 6 milyon 448 bin TL tutarında olan istekliden satın alınmasına, en avantajlı ikinci teklif sahibi olarak da 6 milyon 418 bin TL teklif eden diğer isteklinin belirlenmesine karar verildiği anlaşılmıştır" denildi. En düşük teklifi veren 7 firmanın devre dışı bırakılması konusunda TRT’nin öne sürdüğü gerekçeleri kabul etmeyen Sayıştay, “Teftiş Kurulu olaya el koysun” dedi.

GÜNLÜK MALİYET 4 MİLYON LİRA
Sayıştay raporuna göre, TRT’nin 2014′te 691 milyon TL’lik yayın harcamasının yüzde 86,9′una denk gelen kısmını, satın aldığı programlar için "dış yapım" adı altında ödediği para oluştururken kurumun günlük maliyetinin 4 milyon liraya yaklaştığını ortaya çıkmıştı.

TRT'nin günlük maliyeti 4 milyon liraya yaklaştı!

TRT'nin haberi sosyal medyada gündem oldu
Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.01.2016 09:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol