banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
08 Şubat 2016 Pazartesi 01:25
TRT Haber'e göre, Cizre'deki bodruma girildi: 60'a yakın kişi öldürüldü

GÜNCELLEME
Med Nuçe'ye bağlanan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, "Haberin doğruluğunu teyit edemedik ama bu gece dehşet bodrumunda büyük bir patlama olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı.

GÜNCELLEME
Cumhuriyet'teki habere göre, aralıların olduğu Cizre Bostancı Sokak 23 numaraya bu akşam saat 17.00 - 19.00 saatleri sıralarında operasyon düzenlendi.  Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, operasyon daha önce kuşatma altına alınan 23 numara ve çevresindeki 5, 6 binaya yönelik olarak düzenlendi. Polis ve askerlerin düzenlediği operasyon sırasında 60’a yakın kişinin

Operasyona ilişkin ayrıntılı bilgilerin henüz Ankara’daki Genelkurmay Karargahı ve Başbakanlığa iletilmediği, operasyonun kesin sonuçlarının ortaya çıkmasından sonra ayrıntılı bilgilendirmenin yapılacağı öğrenildi. 

D'nın Cizre Muhabiri Cihan Ölmez, konuya dair Twitter hesabından "Bodrumdaki yaralılara ilişkin elimizde bilgi yok. Bilindiği gibi iletişim/ulaşım kesilmiş. Polis ve TRT infaz edildiklerini belirtiyor" yazdı.

D, iddialara ilişkin haberinde "Yerel kaynaklar ise 17.00 ila 18.00 sularında bölgeden şiddetli patlama sesleri geldiğini, ancak silah sesi duyulmadığını bildirdi... Kanalizasyon rögarları kapatılarak, kimyasal madde atılmış ve bu maddenin bugün içme suyuna karıştığı yönünde bilgi alınmıştı." dedi.

TRT Haber, Cizre'deki bir binanın "bodrum"unda olduğu belirtilen 60 kişinin "güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildiğini" duyurdu.

TRT Haber tarafından geçilen son dakika haberinde: Güvenlik güçleri Cizre'de teröristlerin kontrolündeki bodrum kata girdi. 60'a yakın terörist etkisiz hale getirildi" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Özgü Gündem'in resmi Twitter hesabından atılan bir tweet'te "Cizre'de mahsur kalan yaralılardan haber alınamıyor. Sosyal medyadaki Bazı hesaplarda içerdekilerin infaz edildiği bilgisi servis ediliyor" ifadelerine yer verildi.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, TRT'nin iddiasına ilişkin Twitter'dan şu mesajları paylaştı:


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 08.02.2016 01:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177