banner200
banner225
02 Mart 2016 Çarşamba 14:25
TOMA'yla saldıran sanık polis kendini savundu: Ayağı düşüp kaymıştır
banner188
banner213
banner230

İstanbul'da 2013 yılında Haziran Direnişi sırasında Taksim'e giderken TOMA'dan sıkılan tazyikli suyla yaralanan Gökçe Algan'ın şikayeti üzerine açılan davada 2 polis memurunun yargılanmasına devam edildi. 

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya tutuksuz sanık polis Fatih Z. ile taraf avukatları katıldı. Diğer sanık polis Ömer S. ise görev yaptığı Van'dan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. 

Mahkemede ilk defa ifade veren sanık polis Ömer S., olay günü TOMA'da operatör olarak görev yaptığını belirterek, Taksim'de 14 TOMA aracının görev yaptığını ancak savcının sadece Fatih Z., ile kendisine dava açtığını söyledi. 8 yıldır toplumsal olaylara müdahale alanında görev yaptığını ve aynı zamanda TOMA eğitmeni olduğunu anlatan Ömer S., amirlerin verdiği talimatlar doğrultusunda görev icra ettiklerini ifade etti. Ömer S., "Özellikle belirli bir hedefe veya kişiye odaklanarak oraya gaz veya su sıkmam söz konusu olamaz" dedi. 

"AYAĞI TAKILIP DÜŞMÜŞTÜR"

Ekranda figürler biçiminde beliren kalabalıklara doğru müdahaleyi gerçekleştirdiklerini anlatan sanık polis, "Kamera görüntüsündeki kişilerin yüzü seçilemez. Sadece hareketli ve durağan oldukları anlaşılabilir. Zoom da yapılamaz. Zoom yapıldığında hedefte sapma olabilir. Olay günü bize her koşulda hiçbir kalabalığın toplanmaması, toplanması durumunda müdahale edilmesi talimatı verilmişti. Biz de buna göre hareket ettik" diye konuştu.

Avukatının sorması üzerine sanık polis Ömer S., "Olay esnasında düşük devirde tazyikli su kullanıyorduk. Yağmurlama biçiminde atışlar yapıyorduk. Zaten TOMA arızalı olduğu için basınçlı su sıkmıyordu. Şikayetçi kişi belki ayağı takılıp düşmüştür. TOMA'nın üzerinde büyük harflerle plakası yazılıdır. Mağdur kişinin bu plakayı görebilmesi gerekirdi" dedi. 

"KALABALIKLARI DAĞITIP TOPLANMA YERİNE DÖNÜYORDUK" 

Diğer sanık Fatih Z., de TOMA'da şoför olarak görev yaptığını belirterek "Olay günü TOMA'yla sabit bir yerde beklemiyorduk. Amirlerimiz kalabalıkların toplandıkları yerleri bize bildiriyordu. Biz de oralara intikal edip kalabalıkları dağıtıyorduk. Ardından da toplanma yerimiz olan Divan kavşağına dönüyorduk" diye konuştu. 

Tüm görüntülerin dosyaya girdikten sonra bilirkişiye gönderilmesine karar veren mahkeme, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı Haziran ayına erteledi. 
 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 02.03.2016 14:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol