banner200
banner222
13 Şubat 2016 Cumartesi 00:04
Suriyeli sığınmacılara çalışma izni yürürlüğe girdi
banner188
banner213
banner230

Bir Çalışma Bakanlığı yetkilisi bugün Reuters’a yaptığı değerlendirmede “Hükümet tarafından açıklanan ve çoğunluğu Suriyeli olan sığınmacılara, çalıştıkları işyerinin yüzde 10′unu geçmemek koşuluyla çalışma izni veren Başbakanlık Genelgesi geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdi” dedi.

Geçtiğimiz ay düzenlemenin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaşan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş şunları söylemişti:

“Öncelikli olarak geçici koruma sağlanan yabancılar, geçici kimlik belgesi düzenleme tarihinden altı ay sonra çalışma izni için başvurabilecek. Sığınmacılar sadece ikamet ettikleri illerde çalışma iznine kavuşabilecek. Onları sınırlandırmanın bir başka koşulu da çalıştıkları işyerindeki işçi sayısının yüzde 10′unu geçmeyecek olmaları”

TARIMDA VALİLİK İZNİ GELECEK
Düzenleme geriye dönük olarak dört haftalık sürede açık bulunan işyerleri için geçerli olacak. Geçici tarım işlerinde çalışan Suriyeli sığınmacıların izinleri ise kotayla değil, valilik izniyle belirlenecek. Suriyeli sağlık görevlileri ve eğitimciler için ise Sağlık Bakanlığı, YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurulabilecek.

Çalışma izni verilen Suriyeli sığınmacılar Türkiye vatandaşlarının sahip oldukları sosyal güvenlik haklarını da kullanabilecekler.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 13.02.2016 00:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol