banner200
banner235
banner225
15 Şubat 2016 Pazartesi 12:04
Suriye için üç senaryo: Cehennem kapıları açılabilir
banner188
banner213
banner230

Suriye sahasında Rusya'nın kararlılığı ve ABD'nin kararsızlığı sürerken, emperyalizmin bölgedeki müttefikleri Suudi Arabistan ve Türkiye bir savaşın kapısını aralamaya çalışıyor.

Kuveyt merkezli Er-Rai gazetesinin Ortadoğu şefi Elijah J. Magnier, Suriye'de "cehennemin kapılarının" 3 ay içinde açılabileceğini yazdı.

Rusya, İran, Suriye ve Hizbullah'ın yer aldığı Şam Operasyon Odası'ndan üst düzey bir yetkilinin söylediklerine göre, Suriye için şu anda üç senaryo var.

Birinci senaryoda, Arap kara kuvvetleri Türkiye'den Suriye'ye Cerablus-Er-Rai arasındaki IŞİD bölgelerinden girecek. Yetkili, IŞİD ile Türkiye'nin bir anlaşmaya varması durumunda, bu senaryonun hızlı ve muhtemel olduğunu düşünüyor.

Çünkü IŞİD, bu durumda ya Türk-Arap birleşik kuvvetleri ile ya da Rusya-İran-Suriye-Hizbullah kuvvetleri ile karşı karşıya gelmek durumunda. Birinci karşı karşıya gelişte, IŞİD'in olası bir çıkışı görülebilirken, ikinci karşı karşıya gelişte IŞİD için kurtuluş bulunmuyor.

DİĞER SENARYOLAR
İkinci senaryoda, Arap kara güçleri Ürdün sınırından Rakka'ya doğru ilerleyecek. Bu mesafe daha uzun olsa da, Suudilerin lojistik destek kuvvetlerini seferber etmesi daha kolay.

Ancak birinci ya da ikinci senaryo olsun, Arap ve Türk kuvvetleri, Rusya-Suriye'nin operasyon hattı ile asla ilişki kurmayacak, onlarla çatışmayı düşünmeyecek.

Üçüncü senaryo ise, Suudilerin cihatçılara "olası bir askeri müdahale" kampanyası ile moral vererek onların teslim olmasını engellemeye çalışmaları.

ABD'NİN POZİSYONU
Senaryoların hiçbirinde ABD'nin Suriye'ye kara gücü göndermesi yok. Beyaz Saray'ın Suriye'ye asker gönderme ihtimalini tamamen devreden çıkarttığı, bunu da Suudilerin söylediği aktarılıyor.

Washington'ın Awacs tipi uçakları göndermesinin de, asker göndermeme kararıyla uyumlu olduğu söyleniyor.

Bu nedenle operasyon odası yetkilileri, hazırlıklarını bir Arap işgali üzerine yaptıklarını belirtiyor. Ancak bu işgalin, özellikle de Ürdün'den yapılacak bir kara harekatının bir gecede sonlanmayacağını, bunun 3 ila 4 ay sürebileceğini düşünüyor.

Bu harekat sırasında Suriye kuvvetleri ile herhangi bir temasın ise büyük çaplı bir savaşa yol açacağına dikkat çekiyor.

RUSYA'NIN POZİSYONU
Operasyon odası yetkilisi, bununla birlikte, IŞİD'i zayıflatacak her hamlenin kendi yararlarına olduğunu söylüyor. 

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun istediği zaman IŞİD'i bombalayabileceğini belirten yetkili, bununla birlikte kara gücüne olumlu bakmadıklarını vurguluyor.

Ayrıca hiçbir savaş uçağının Rusya ile koordinasyon kurulmadan Suriye hava sahasına giremeyeceğini belirten yetkili, aksi durumda bu uçakların potansiyel bir hedef olacağının altını çiziyor.

Ancak Ruslar, Barack Obama'nın geniş çaplı bir savaşa girmede isteksiz olduğunu düşünüyor.

SURİYE'Yİ BÖLME PLANI
Operasyon odası yetkilisi, Suudilerin Suriye'yi, 2. Dünya Savaşı sonrası Berlin'e yapıldığı gibi "Garbistan" ve "Şarkistan" olarak ikiye bölmek istediklerini ileri sürüyor.

Plana göre, Garbistan'da Suriye ve Rusya'nın El Kaide ve türevlerine karşı savaşı sürecek. Şarkistan'da ise Arap kuvvetleri siyasi değişim için yerleşecek ve Şam yönetimini istikrarsızlaştıracak.

Bu nedenle Ruslar ve Suriyeliler, Rakka ve IŞİD'le mücadele konusundaki Arap ve Türk samimiyetini sorguluyorlar. Suriye ordusunun son Rakka hamlesinin de olası bir işgal operasyonunun önünü kesmek için yapıldığı düşünülebilir.

Operasyon odası yetkilisi, istihbarat raporlarından elde edilen bilgilere göre, Suudilerin El Kaide bağlantılı ve bağlantılı olmayan tüm silahlı gruplara, "savaşmadan hiçbir kent teslim edilmeyecek" talimatı gönderdiğini belirtiyor.

Suudilerin cihatçıların sahada tutunması için çabalarken, bir yandan da ABD'deki yeni başkanlık seçimini beklediği söyleniyor.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 15.02.2016 12:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol