banner200
banner222
23 Şubat 2016 Salı 12:24
Suriye ateşkesi kabul etti
banner188
banner213
banner230

Suriye hükümeti, Rusya ve ABD arasında varılan ateşkes anlaşması kapsamında operasyonları durdurmayı kabul etti. Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada IŞİD, El Nusra ve bunlarla bağlantılı diğer örgütlere yönelik operasyonların durdurulmayacağı açıklandı.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, "Terör örgütlerinin ateşkesten faydalanarak güçlenmemesi gerektiğine" dikkat çeken Suriye, böyle bir durumda ateşkesin zarar göreceğini vurguladı.

'TERÖRİSTLERE DIŞARIDAN YARDIM DURMALI'
Açıklamada, silahlı grupların askerlere ya da sivillere yönelik her türlü saldırısına karşılık verileceği ifade edildi. Ayrıca, ateşkes sırasında silahlı örgütlere dışarıdan yapılan yardımların durudurulması ve sınırlarda militan geçişinin durdurulması gerektiği kaydedildi.

MUHALEFETTEN ŞARTLI KABUL
Riyad destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Yüksek Müzakere Komitesi de, silahlı grupların kontrolündeki 18 bölgede ordunun kuşatmasının kalkması halinde ateşkesi kabul edeceğini açıkladı.

Riyad’da dün düzenlenen toplantının ardından açıklama yapan komite, Suriye hükümetinin siyasi suçluları affetmesini ve hava operasyonlarına da son vermesini istedi.

Rusya ve ABD'nin dün vardığı anlaşmaya göre, Suriye'de ateşkesin 27 Şubat'ta başlaması öngörülüyor.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.02.2016 12:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol