banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
30 Ocak 2016 Cumartesi 18:25
Stockholm’de yüzlerce maskeli ırkçı yabancılara saldırdı

İsveç’in başkenti Stockholm dün ırkçı bir saldırıya sahne oldu. Yüzlerini maskeyle kapatan ırkçı bir grup, kentin ana tren istasyonundaki mültecilere ve etnik olarak İsveçliye benzemeyen insanlara saldırdı.

Siyah kar maskeleri ve pazıbent takan ırkçı grup, saldırı öncesinde bir bildiri dağıttı. “Artık yeter” denilen bildiride, “sokaklarda dolaşan Kuzey Afrikalı çocuklara hak ettikleri dersi verecekleri” söylendi. Bildiride İsveçli sosyal yardım görevlisi Alexandra Mezher’in mülteci çocukların kaldığı bir barınakta bıçaklanarak öldürülmesinden de söz edildi.

Aftonbladet gazetesine konuşan bir görgü tanığı, en az üç kişinin kötü bir şekilde dövüldüğünü gördüğünü, grubun özellikle göçmenleri hedef aldığını söyledi.

Olay sonrasında dört saldırgan tutuklanırken, bir kısmı da halka açık mekanda maske taktıkları için gözaltına alındı.

NEONAZİ ÖRGÜTÜ TEHDİT ETTİ

Saldırının ardından bir açıklama yayımlayan Neonazi İsveç Direniş Hareketi, ırkçı saldırıya sahip çıkarak saldırıyla “Merkez İstasyon civarında barınan Kuzey Afrikalı göçmenleri temizlendiğini” savundu.

Açıklamada “Polis, onların [mültecilerin] azgınlıklarının üstesinden gelemeyeceğini açıkça gösterdi. Artık hak ettikleri cezayı kendimizin vermesinden başka bir alternatif göremiyoruz” denildi.

İsveç’te resmi rakamlara göre ikamet eden mülteci sayısı 160 bin.

 

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 30.01.2016 18:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177