banner200
banner222
07 Mart 2016 Pazartesi 10:04
Star'dan bir iddia daha: Yargıtay ve Danıştay üyelikleri düşürülecek, yüksek hâkimlik kaldırılacak
banner188
banner213
banner230

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "Hak ihlali var" kararıyla Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliye edilmelerinin ardından bugün, Star gazetesi bir iddia daha ortaya attı. Dün bir yazarının "Kayyım kararı yanlış, el konmalıydı! Yarın aynı şey Cumhuriyet Gazetesi’ne de yapılacak.. Bakmayın siz şimdi Can Dündar’ın AYM darbesiyle serbest kaldığına" dediği Star, bugün de Yargıtay ve Danıştay üyelerinin üyelikleri düşürülerek boşalan yerlere HSYK tarafından yeni atamalar yapılacağını ve hakimler arasındaki ‘yargıç’ ile ‘yüksek yargıç’ ayrımının kaldırılacağını iddia etti. 

Star'da bugün Lütfü Kaplan imzasıyla yayınlanan habere göre, Yargıtay'ın ve Danıştay'ın üye sayısı yarı yarıya azaltılacak, "yüksek yargıç" ve "yargıç" kavramları da tarih olacak.

Star yazarı: Kayyum kararı yanlış, el konmalıydı, aynısı Cumhuriyet'e de yapılacak

Star’ın bugün (7 Mart 2016) Lütfü Kaplan imzasıyla yayımlanan haberi şöyle:

"Yüksek yargıdaki “yüksek hakimlik” algısını değiştirecek çalışma başlatıldı. Zaman zaman hükümetlerle girdikleri polemikler nedeniyle “jüristokrasi” eleştirileri de alan yüksek yargı organı üyelerinin, 1. sınıfa ayrılmış ilk derece mahkemesi hakimi emsalleri gibi muamele görmeleri sağlanacak. Yapılacak düzenlemeyle önce Yargıtay ve Danıştay üyelerinin üyelikleri düşürülecek. HSYK, boşalan yerlere yeni atamalar yapacak.

Edinilen bilgiye göre istinaf mahkemelerinin bu yıl içinde devreye girmesiyle birlikte Yargıtay ve Danıştay’a gelen dosya sayılarında yüzde 90’a varan azalmalar olacak. İstinaf mahkemelerinin uzman hakim ihtiyacı da göz önünde bulundurularak Yargıtay ve Danıştay’ın üye yapısında değişikliğe gidilecek. Yapılacak yasal bir düzenlemeyle Yargıtay ve Danıştay’ın mevcut üyelerinin üyelikleri ilk etapta düşürülecek.

Ayrım kalkacak
Yargıtay’ın ve Danıştay’ın üye sayısı yarı yarıya varan oranda azaltılacak. Ardından HSYK, üyelikleri düşenler veya birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcılar arasından yeni atamalar yapacak. Fiiliyattaki yüksek yargıç, yargıç ayrımı ortadan kesin bir şekilde kaldırılacak. Yargıtay ve Danıştay üyeleri de birinci sınıfa ayrılmış hakim ve savcılar oldukları için önemli bir kısmı istinaf mahkemelerinde, geri kalan kısmı ise ilk derece mahkemelerinde görevlendirilecek.

Mevcut yasalarda; Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi üyelerine, ilk derece mahkemesi hakimlerinin üzerinde bir “yüksek hakimlik” statüsü vermiyor. Hakimlik mesleği yönünden Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile ilk derece mahkemelerinde görev yapan 1. sınıf hakimler eşit.

Yargıtay ve Danıştay üyeleri de 1. sınıfa ayrılmış hakimler ve savcılar arasından seçiliyor. Ancak seçildikten sonra fiiliyatta “yüksek hakimlik” elde edilmiş gibi bir izlenim oluşturuyorlar.

Görev değişikliği
Bir Yargıtay veya Danıştay üyesi kendi istemediği sürece 65 yaşına kadar görevine devam edebiliyor. Yapılacak düzenlemeyle 65 yaşına kadar görev yapma durumu ortadan kaldırılacak. Tıpkı ilk derece mahkemelerinin hakimleri gibi HSYK kararnameleriyle görev yerleri değişebilecek. Yargıtay üyesi HSYK kararnamesiyle ilk derece mahkemesi hakimliği veya savcılığına atanabilecek."


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 07.03.2016 10:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol