banner200
banner222
16 Şubat 2016 Salı 11:23
Soma katliamı davasında 6'ncı duruşma başladı, tanıklar dinleniyor
banner188
banner213
banner230

Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden katliamına ilişkin 6'sı tutuklu 46 sanıklı davanın 6'ıncı duruşması Manisa Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde başladı. İki hafta sürmesi beklenen oturumlarda, facia sırasında madenden çıkartılan işçiler ile kurtarma çalışmalarına katılan ekipler acıya tanıklıklarını anlatacak. Mahkemede istedikleri takdirde ölen işçi yakınlarına ve ailelerinde söz verilecek.

Bu sabah başlayan duruşöaya işçi aileleri "Soma'nın hesabı sorulacak", “Soma'yı unutma unutturma" sloganlarıyla girdi.

 

Haklarında "olası kastla öldürme", "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma", "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçlarından 301 kez, 2 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan toplam 46 sanığın yargılanmasına, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde bu sabah yeniden başlandı. Aileler daha sonra arama noktasından geçip davayı izlemek üzere salona girdi.

Bu arada İş Kazalarını ve Meslek Hastalıklarını Önleme Komisyonu'nun CHP'li üyeleri Ali Haydar Hakverdi, Mehmet Göker ve Yaşar Tüzün de duruşmayı izlemek üzere Akhisar'a geldi.

6'NCI DURUŞMADA NE OLACAK? 

Yaklaşık 15 gün sürmesi beklenen oturumlarda, iddianamede mağdur ve tanık olarak geçen, facia anına tanıklık eden işçiler dinlenecek. Bu işçilerin yaşadıkları yaşam mücadelelerini anlatmasından sonra isteyen ailelerin de yine duruşmada dinlenecekleri öğrenildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Manisa'nın Soma İlçesi'nde 13 Mayıs 2014'deki maden katliamında resmi rakamlara göre 301 maden işçisi hayatını kaybetti. Faciadan sonra başlatılan adli süreçte, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada tutuklu 8 kişi için, "olası kastla öldürme" suçundan 301 kez 20-25 yıl, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan 162 kez 2-6 yıl hapis cezası istedi. Tutuksuz 38 zanlı için de, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2-15 yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. Ancak bu kişilerden, 25'inin cezalarının kusur durumundan dolayı 3'te 1 oranında artırılması talep edildi. Geçen yıl 13 Nisan'da ilk kez hakim karşısına çıkan 46 sanık, peş peşe yapılan 8 oturumda savunmalarını yaptı. Geçen 25 Aralık'taki son duruşmada ise 2 tutuklu sanık tahliye edilince, tutuklu sayısı 6'ya düşmüş oldu. 

DAVANIN SANIKLARI

Cezalandırılmaları istenen sanıklardan tutuklu olan ilk 6 kişi: Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru, Maden Mühendisi, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı, İşletme Müdürü Akın Çelik, Ertan Ersoy ve emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik.

Tutuksuz yargılanan 38 sanık ise maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık, Yalçın Erdoğan, Harun Güneş, Fuat Ünal Aydın, emniyet teknikerleri Ergün Yılmaz, Coşkun Derici, Necati Karadeniz ve Harun Yılmaz, Erdem Cambaz, Serkan Kocaman, Soner Günay, Ümit Şahin, Nazmicem Nesemioğulları, Hüseyin Alkan, Adem Ormanoğlu, Burhan Karabaş, Sertaç Büyükgüney, Nimetullah Uğurlu, Efkan Kurt, Mehmet Bayri, Sertan Günay, Batuhan Ünlüyol, Ozan Sezer, Erdoğan Cinoğlu, Halil Sarı, Serhat Dinç, Saltuk Alp Demir, Uğur Karabulut, Serdar Günay, Mehmet Uçgun, Ömer Değirmenci, Fahri Pançar, Olcay Erşin, Mehmet Avcı, Halil Burhan, Hüseyin Ergin, Hilmi Karakoç, Mehmet Erez ve Caner Uysal. 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 16.02.2016 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol