banner200
banner222
13 Şubat 2016 Cumartesi 20:23
Sertel: 46 nüfuslu Akyazı Köyü'nden 11 kişi TRT'te çalışıyor, çünkü...
banner188
banner213
banner230

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Atila Sertel, TRT’ye yönelttiği sorulara Genel Müdür Şenol Göka’dan gelen yanıtların ardından bazı açıklamalarda bulundu.

CHP Milletvekili Atilla Sertel, TRT Alt Komisyonu toplantısında yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TRT Genel Müdürlüğü’ne 26 soru yöneltti. Kurum hakkındaki çok sayıda iddiayı içeren sorulara TRT Genel Müdürlüğü’nden yanıt geldi.

Sertel, kurum hakkında önemli iddiaları içeren sorularına eksik cevaplar verildiğini ve yasalara göre komisyon üyelerine eksiksiz yanıt verilmesi gerektiğini belirterek, yanıt alamadığı soruları kuruma yeniden ileteceğini, tam yanıt verilmemesi halinde TRT Genel Müdürü ve kurum yetkilileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

TAPU MEMURLUĞUNDAN MÜZİK DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

TRT’den gelen bazı cevaplar üzerine değerlendirmede bulunan Atilla Sertel, şöyle konuştu:

“TRT Yönetim Kurulu üyesi Avukat Recep Şahin’in kızı ve yeğenlerinin kurumda çalışıp çalışmadıklarını ve hangi görevlerde bulunduklarını sormuştum. Gelen cevaplar hayli ilginç. Gelen yanıtta iki yıllık okul mezunu olan ve Tapu Dairesi’nde memur olarak görev yapan yeğen Nasuh Şahin’in Ağustos 2014 tarihinde TRT’ye atandığı belirtiliyor. Nasuh Şahin, atandıktan tam iki ay sonra takip memuru, bir yıl sonra da Müzik Daire Başkanlığı’nda Müdür yapılıyor. Yani Tapu Memuru, TRT’de bir yıl içinde müdürlük mertebesine yükseliyor. Recep Şahin’in diğer yeğeni Baha Şahin’in de, TRT Spor Kanal Koordinatörlüğü’nde görev yaptığı vurgulanıyor. Ama Baha Şahin’i kurum içerisinde çalışırken görenlerin sayısı oldukça az. Baha Şahin’in kuruma gelmediği ve bankamatik memuru gibi görev yaptığı iddia ediliyor. Yine Yönetim Kurulu üyesi Av. Recep Şahin’in kızı Rabia Neva Şahin, Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na memur olarak yerleştiriliyor, 1 Ağustos 2014 tarihinde de TRT’nin Eğitim Dairesi Başkanlığı’nda araştırmacı olarak çalışmaya başlıyor. Recep Şahin’in kızı ve yeğenleri kurumda önemli birimlerde görev yapmaya devam ediyor.”

TRT'YE PERSONEL YETİŞTİREN 46 NÜFUSLU KÖY! 

TRT eski Genel Müdürü ve Samsun Valisi İbrahim Şahin’in görev yaptığı 2007-2014 yılları arasında 2 bin 80’i açıktan, 257’si naklen olmak üzere 2 bin 337 kişinin TRT’ye atandığını söyleyen Atilla Sertel, şunları söyledi:

“İbrahim Şahin’in köyü olan Amasya Akyazı Köyü nüfusuna kayıtlı kaç yakınının TRT’ye yerleştirildiğini sorduk. Verilen yanıt aynen şöyle: ‘TRT’de şu anda Amasya Akyazı Köyü nüfusuna kayıtlı 11 personel bulunmakta olup, bunların TRT eski Genel Müdürü İbrahim Şahin ile akrabalık ilişkileri ve dereceleri bilinmemektedir.’ Bu kişilerin isimleri ve akrabalık dereceleri TRT çalışanları tarafından dahi bilinmektedir. Öğrendiğimiz kadarıyla köyde 46 kişi yaşıyor. 1 Kasım seçimlerinde 35 kişi oy kullanmış. 46 kişinin yaşadığı küçük bir köyden 11 kişi TRT’de çalışıyor. Bu demek oluyor ki, köy nüfusunun büyük çoğunluğu TRT’de görev yapıyor” diye konuştu.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 13.02.2016 20:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol