banner200
banner235
banner225
26 Ocak 2016 Salı 17:23
Selahattin Demirtaş: Türkiye Cenevre'de PYD'yi tam da kendi yanına oturtmalı
banner188
banner213
banner230

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) düzenlenen "12. AB, Türkiye ve Kürtler Konferansı"nda konuştu. Demirtaş, 12 yıldır çözümü tartıştıklarını belirterek, dünya ve bölge değişirken Türkiye'nin değişmediğini ve bu değişiklikler karşısında hazırlık yapamadığı için de krizin Türkiye’nin krizi haline geldiğini belirtti.

'nın haberine göre, Türkiye'nin Kürtleri büyük tehdit olarak gördüğünü belirten Demirtaş, "Fakat sabırlı, kararlı ve inatçı olmak zorundayız. Bu değişim er ya da geç yaşanacak. Ne kadar çok insan ve kurum barış konusunda, özellikle de Öcalan'ın inisiyatif alarak başlattığı müzakerelere dönüş konusunda ısrarcı olursa, ne kadar çok uluslararası ve ulusal kurum buna dahil olursa, barış sürecine dönmek o kadar mümkün ve hızlı olur" diye konuştu.

"Çözüm sürecinin yeniden başlamasının Suriye'deki gelişmeleri de olumlu etkileyebileceğini" söyleyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, Avrupa'daki mülteci krizine kadar, bir anda domino etkisiyle pozitif olumlu etki yapar. Türkiye'de Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın, Dışişleri Bakanı'nın şimdi PYD'yi büyük bir tehdit, Suriye'deki örgütlü Kürt yapısını terörist olarak görmesi ve Cenevre'de görüşmelere katılmaya karşı duruşla engellemeye çalışması, akıl tutulmasının bir sonucudur. Aklı başında bir devlet bütün bölgedeki gelişmeleri doğru okuyup, tersine PYD'nin ve Suriye'deki örgütlü yapıların Cenevre'de olması için çaba sarf etmeli ve Türkiye Cenevre'de tam da kendi yanına oturtmalı PYD'yi, uzağa değil, karşısına değil tam da kendi yanına oturtmalı. En çok da Türkiye'nin ihtiyacı var buna. Bu cesaret gösterilebilirse, bu sağlıklı bir şekilde bir hızlı radikal politika değişikliğine dönüşebilirse Türkiye'yle birlikte Kürtler de kazanır. Kürtler ve Türkiye birlikte kazanırsa, Ortadoğu barışının önü açılır ve bütün Avrupa'yı pozitif etkileyebilecek, hepimizin hayal ettiği o Ortadoğu barışına doğru gidiş çok daha mümkün olur."


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.01.2016 17:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol