banner200
banner222
04 Mart 2016 Cuma 16:04
Savcılık dava açmadı: Ankara Katliamı için saygı duruşunu yuhalamak IŞİD'e destek değilmiş!
banner188
banner213
banner230

Konya’da Türkiye ile İzlanda arasında oynanan milli maçın başında Ankara Katliamı'nda ölenler için yapılan saygı duruşunun tribünler tarafından yuhalanması ve ıslıklanmasıyla ilgili yapılan suç duyurusu takipsizlikle suçlandı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı kararında şu gerekçeler yer aldı:

“İddiaya konu ‘şehitler ölmez, vatan bölünmez. Ya Allah Bismillah Allahu Ekber’ şeklindeki tekbir ve sloganın ülkemizin milli birlik ve beraberliğini tehdit eder bir saldırı gerçekleştiğinde buna tepki olarak vatandaşlarımız tarafından sıkça kullanıldığı, tüm şehit cenazeleri sırasında ve terör eylemleri sonrasında gerçekleştirildiği herkesçe bilinen bir vakadır. Belirtilen slogan sırasında iddia edildiği gibi DAEŞ terör örgütünün propagandasını içerir mahiyette şiddet eylemlerini övücü nitelikte herhangi söz ve davranışta bulunulmadığı, belirtilen tekbirin örgüt propagandası olarak kabul edilemeyeceği…”

“Eylemin saygı duruşunu protesto amacıyla gerçekleştirildiği bir an için kabul edilse dahi yapılan saygı duruşuna saygısızlık mahiyetini taşıyabileceği, bundan fazla bir anlam yüklemenin hukuka aykırı olacağı atılı suçların işlendiğine dair yeterli, kesin delililin bulunmadığı anlaşılmıştır.”


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.03.2016 16:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol