banner200
banner222
14 Şubat 2016 Pazar 14:43
Savcı ve polislerden Komünist Parti'ye hukuksuz engelleme
banner188
banner213
banner230

Komünist Parti'nin 'Türkiye dinsel kurallarla yönetilemez' bildirisini dağıtan parti üyeleri, polis tarafından karakola götürüldü.

Savcının "el koyma emri" olduğu gerekçesiyle bildiriyi dağıtan parti üyelerini Kartal merkez karakoluna götüren polis görevlilerinin savcılık kararını "göstermesi" için karakolda bekleyiş sürüyor.
Kimlikleri alınan parti üyeleri henüz gözaltı işlemi başlatılmadığını söyledi.

Aylardır "el koyma emri"ni "toplatma kararı" olarak sunan emniyet görevlileri bildiri dağıtımlarına müdahale ediyor.

TOPLATMA KARARI DEĞİL EL KOYMA EMRİ
El koyma emri, savcıların emirleri altındaki polis gücüne bir talimatından ibaret. Talimat herhangi bir suç belirlemesini ifade etmediği gibi bir "suçlama" anlamına da gelmiyor.

Savcı, "kuşkulu" bulduğu yayın hakkında el koyma emri vererek, polisin el konulan malzemenin dağıtımını yapan kişilerin kimlik bilgilerini almasını istiyor.

Komünist Parti yetkilileri, "el koyma emri" yöntemiyle tamamen hukuksuz bir biçimde partinin propaganda çalışmalarının engellendiğini belirtiyor.

Yine parti yetkilileri şimdiye kadar bu hukuksuz uygulama karşısında çok daha büyük kalabalıklarla engellemenin olduğu yerlerde bildiri dağıtımı yapma yoluna gittiklerini, bu şekilde bazı merkezi noktalarda polisi engellemeye gitmekten "vazgeçirdiklerini" bildirdi. 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 14.02.2016 14:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol