banner200
banner235
17 Mart 2016 Perşembe 22:44
Samsunlular direndi, okullarını Diyanet'ten kutardı
banner188
banner213
banner230

Protokol Cami yapılacağı gerekçesiyle başka bir ilçeye taşınan Atakum Anadolu Tarım Meslek Lisesi ve Tarım Meslek Lisesinin taşınma kararı iptal edildi. Okul eski binasında eğitime devam edecek.

Odatv'den Bülent Karslıoğlu'nun haberine göre, 2014'ten bu yana okullarının Diyanet'e kurban edilmesini engellemeye çalışan öğrenciler, öğretmenler ve veliler, mücadelelerini kazandı.

NELER YAŞANMIŞTI?

Samsun Valiliği ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ilde 1963’ten bu yana eğitim veren Tarım Meslek Lisesi ve Anadolu Tarım Meslek Lisesi’nin yıkılıp yerine Protokol Cami yapılacağı gerekçesi ile Tekkeköy İlçesi Gelemen’de bulunan laboratuarı bile olmayan yetersiz bir okula taşınması kararı aldı.

Karara itiraz eden veli, öğrenci ve öğretmenler Samsun 1. İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma kararı için dava açtı. Dava süreci devam ederken okul apar topar Tekkeköy Gelemen’de bulunan yetersiz o okula taşındı.

Okulu Aile Birliği, lisenin başka bir yere taşınmasının, idari yargıda devam eden davalar sonuçlanıncaya kadar durdurulması talebiyle yeniden dava açtı.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü dava sürecinin sonuçlanmasını beklemeden okulu taşıdı. Öğretmen, öğrenci ve veliler 12 Haziran 2014 tarihinde hukuk mücadelesi başlattı.

DANIŞTAY KARARINI DA DİNLEMEDİLER

Danıştay Sekizinci Dairesi, Ağustos 2015’te oyçokluğu ile aldığı son kararla devam eden hukuki süreci dikkate almayan Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü haksız buldu. Danıştay, okulun 30 gün içinde eski yerine taşınması gerektiğine karar verdi.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 30 gün geçmesine rağmen Danıştay kararını uygulamamasına itiraz eden Atakum Anadolu Tarım Meslek Lisesi ve Tarım Meslek Lisesi Okul Aile Birliği eski Başkanı Nihal Gürpınar savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık Samsun Valiliğine yazı yazarak soruşturma açılmasını istedi. Samsun Valiliği taraflara bir yazı göndererek inceleme sonucunda soruşturmaya yer olmadığına karar verdiğini tebliğ etti. Davayı yürüten mahkeme, 30.12.2015’te karara bağlayarak, Samsun Valiliğinin soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararını bozarak, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin hakkında soruşturma izni verilmesine oy çokluğu ile karar verdi.

OKULLARINA DÖNEN ÖĞRENCİLER BİNAYI TEMİZLEMEYE ÇALIŞIYOR

Protokol Cami yapılacağı gerekçesiyle başka bir ilçeye taşınan Atakum Anadolu Tarım Meslek Lisesi ve Tarım Meslek Lisesinin taşınma kararı iptal edildi. Okul eski binasında eğitime devam edecek.

Öte yandan okullarına dönen öğrenciler, harbeye çevrilmiş bir binayla karşılaştılar. Yargı kararı ile okullarına kavuşan öğretmen, öğrenci ve veliler elele vererek bilinçli olarak harabe haline getirilmiş okullarını temizlediler.

2 yıldır başka binalara "sürgün edilen" öğrenciler ve öğretmenler, mücadele ederek geri dönmeyi başardıkları okullarını el birliğiyle düzenlemeye çalışıyor.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 17.03.2016 22:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol