banner200
banner235
banner225
19 Şubat 2016 Cuma 09:23
Saldırının yapıldığı aracın 39 gündür Ankara'da olduğu ortaya çıktı
banner188
banner213
banner230

Ankara'da bombalı araçla yapılan saldırıya ilişkin detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Fevzi Çakır ve Neşet Dişkaya’nın Habertürk gazetesinde yer alan haberlerinde Neccar’ın, Suriye’nin Kamışlı kentinden Mardin’in Nusaybin ilçesine Ağustos 2014’te mülteci olarak giriş yaptığı belirtiliyor.

Neccar, yaklaşık bir yıl sonra Temmuz 2015’te ise Gaziantep’teki Göç İdaresi İl Müdürlüğü’nde resmi işlem yaptırıyor. Neccar’a biyometrik kimlik veriliyor ve parmak izi alınıyor.

Neccar’ın Ankara’da saldırıyı gerçekleştirdiği araçla buluşma öyküsü ise 20 Aralık 2015’e uzanıyor. Patlamadan hemen sonra bombalı aracın üzerinde 06 FB .... nolu plaka tespit edildi. Lüks aracın motor ve şasi numarası incelendiğinde aracın 34 KK .... plakalı ve B.T. adına kayıtlı olduğu belirlendi. Aynı marka ve modele tescilli olan 06 FB .... plakasının 12 Ocak 2016’da satış işlemi yapılarak devredilen bir başka araca ait olduğu ortaya çıktı. Polis bu bilgi üzerine 34 KK .... plakalı araçla ilgili çalışmalarını sürdürdü. Aracın 20 Aralık 2015’te İzmir’den; muhtemelen kimlik bilgileri çalınmış Tuncay A. adlı bir kişiye düzenlenmiş kredi kartı ve sahte kimlikle bir kiralık araç firmasından kiralandığı anlaşıldı.

Tuncay A. adını kullanarak aracı kiralayan kişinin aslında Giresun doğumlu Hüseyin G. olduğu tespit edildi. Hüseyin G.’nin sahte çek düzenlemekten sabıka kaydı olduğu belirlendi. Polis, Hüseyin G.’yi mercek altına alınca Murat K. ve Serdar B. ile birlikte İzmir’e giderek aracı birlikte kiraladıklarına dair kamera görüntülerini buldu.

Araştırmalarda, zanlıların aracı kiraladıktan sonra iade etmediği belirlendi. Kiralama şirketi de 11 Ocak 2016’da polise başvurup aracın sahte evrakla çalındığını belirtip şikâyetçi olmuştu.

Habertürk gazetesi istihbarat birimlerini kaynak göstererek, aracın İstanbul’da internetten üzerinden satıldığını ve “PKK’lılar tarafından satın alınarak 4 Ocak 2016’da İstanbul’dan Ergani’ye götürüldüğü” iddiasını aktarıyor.

Aynı araç 8 Ocak 2016’da ise Elazığ-Malatya-Kayseri- Kırıkkale güzergâhını kullanarak Ankara’ya gidiyor ve patlamanın yaşandığı güne kadar 39 gün boyunca Ankara’da kalıyor.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 19.02.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol