banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
14 Mart 2016 Pazartesi 15:25
Rusya ve AB Kızıl Gezegen’e ortak uzay aracı yolladı

Rusya ile Avrupa Birliği’nin (AB) Mars’taki yaşam izlerini incelemek için hayata geçirdiği ExoMars projesi kapsamında uzaya gönderilmesi planlanan insansız araç bu sabah başarıyla fırlatıldı. Ortak projede Rusya’nın araştırma araçlarını taşıyacak olan proton roketiyle katkı koyarken Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) sondaj araçlarını sağladığı öğrenildi.

Proje Mars’ta hayat olup olmadığına dair şu ana dek yapılan en kapsamlı araştırma olarak kabul ediliyor. Bu sabah yerel saatte 09.31’de Kazakistan’da bulunan uzay merkezinden gerçekleştirilen fırlatmanın görüntüleri canlı olarak yayınlandı.

Aracın Kızıl Gezegen’e ulaşması 7 ay sürecek ve 500 milyon kilometrelik bir yolculuğun ardından gerçekleşecek. Gezegene ulaşacak olan TGO ve Schiaperalli adındaki iki araçtan ilki yörüngeye yerleşecek ve sensörleriyle gezegendeki faaliyeti takip edip atmosferdeki gazları ölçerken, Scihaperalli’nin yüzeye ineceği ve iki metrelik derinlikteki bilgilere ulaşmak için kazı yapacağı bildirildi.

Russia Today’e (RT) konuşan ESA’nın proje sorumlusu Rene Pischel, Mars’taki yaşam izlerini incelemek için ilk kez bu kapsamda bir çalışma yürütüldüğünü aktardı. Bilim insanına göre iki metrelik derinlik, güneş gezegenin yüzeyini yaktığı için olası bir yaşama dair inceleme için asıl bakılması gereken yer.

ESA’dan Fabio Favata ise RT’ye, ortak çalışmanın Rusya ile AB arasındaki ilişkilerin düzeltilmesine yardımcı olacağını düşündüğünü söyledi.

NASA’nın da başlangıçta projede yer alması planlanmış ancak “finansal problemler” nedeniyle çekildiği bildirilmişti. ESA yine Rusya’nın desteğiyle 2018’de Mars’a ikinci bir araç daha göndermeyi planlıyor.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 14.03.2016 15:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177