banner200
banner222
23 Mart 2016 Çarşamba 09:24
Rıza Sarraf'ın kuryesi: ABD isterse konuşurum
banner188
banner213
banner230

Bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklama suçlarından Miami’de tutuklanan 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf’ın kuryesi Adem Karahan, soruşturma kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan Kamelia Cemşidi ve Hüseyin Necefzade’nin kara para transferindeki kilit isimler olduğunu söyledi.

Cumhuriyet'ten Ali Açar'ın haberine göre, Cemşidi’nin İran ile bağlantıları sağladığını anlatan Karahan, Necefzade’nin para ise transferinde yer aldığını söyledi.

Kamelia Cemşidi’yi 2009’dan bu yana tanıdığını söyleyen Adem Karahan, “İran’dan babası buna para gönderir ve Durak Döviz üzerinden parasını alırdı. Daha sonra Rıza Sarraf bunu yanına alarak Durak Döviz’de çalıştırmaya başladı. İran’dan gelen ve giden paraları kontrol etmeye başladı. Bir süre sonra da Royal Holding’e geçti. Bu iki işyerinde de kendisi ile birlikte çalıştık” dedi.

Karahan, “Rıza Sarraf’ın bütün özel işlerini yapardı. İranlı olması nedeniyle bütün gizli ilişkileri ayarlıyordu. Kısacası Rıza’nın karanlık para işlerini yürütüyor, İran’dan gelen paraların çoğunluğu da onun bağlantısıyla geliyordu. Sarraf’tan sonra İran’daki en büyük bağlantı onun. Çünkü şirkette ondan başka hem Farsça hem de İngilizce bilen kimse yoktu. Kısaca para ve altının dolaştırılarak transfer edilmesinde parmağı olan birisi” diye konuştu.

Hüseyin Necefzade’yi de tanıdığını söyleyen Karahan, “Sarraf’ın para transferinde yanında yer alan birisi bu iki isim yakalanırsa çok şey değişir” ifadelerini kullandı.

Cemşidi’nin, Sarraf’ın Türkiye ve diğer ülkelerdeki iş takibini yaptığı ve 17 Aralık operasyonundan 3 gün sonra tutuklanacağını anlayınca Dubai’ye kaçtığı öğrenildi.

"ABD İSTERSE KONUŞURUM"

Bildiklerini anlatmak için bir kez daha TBMM’ye çağrı yapan Adem Karahan özetle şunları söyledi: “ABD tarafından açılan soruşturmaya da taraf olmak istiyorum. ABD’li yetkililer isterse bildiklerimi anlatırım, elimdeki belgeleri paylaşırım. Türkiye’de kapatıldı hiç değilse oradaki soruşturma ile ceza alsınlar.”


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.03.2016 09:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol