02 Mart 2016 Çarşamba 10:23
Renault işçisi #direnişte!

GÜNCELLEME:

#Direnişte, "son dakika" notuyla paylaştığı bilgide, hala 20 Renault işçisinin gözaltında olduğunu kaydetti. BMİS'in avukatları dün geceden itibaren gözaltındaki işçilerle ilgili çalışma yürütüyor. Avukatlar gözaltıların tamamen hukuksuz, keyfi bir şekilde yapıldığının altını çiziyor. 

Gözaltındaki işçilerin sabah saatlerinden itibaren Acemler’deki Emniyet binasına götürülüp sorgulanacağı belirtiliyor.

Ücretlerine iyileştirme ve örgütlü bulundukları Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın (BMİS) fabrikada tanınması gibi nedenlerle işçilerin eylemlerinin devam ettiği Oyak Renault fabrikasında önceki gün sabah saatlerinde bir grup işçi, cep telefonuyla aranarak işten çıkarılmıştı. Bunun üzerine direnişe geçen Renault işçileri mücadelelerini bugün de sürdürüyor. 30'dan fazla işçinin gözaltına alındığını bildiren #Direnişte, diğer vardiyalardaki işçilerin mücadeleyi devraldıklarını duyuruyor.

Önceki gün sabah 8/16 vardiyasının iş başı yapmasının ardından kısa süre sonra işçiler üretimi durdurmuştu. Ardından 16/24 vardiyasında da direnişi sürdüren işçilere gözaltı yapıldı. Direnişte'nin aktardığı bilgilere göre, 30'un üzerinde işçi ve bir sendikacı polis tarafından gözaltına alındı. Gece saatlerinde, 16/24 vardiyası sona ererken fabrikadan çıkan işçiler gözaltına alındı. #Direnişte, işçilerin bazılarının evlerine baskın yapılarak gözaltına alındığını, bunun yanında bir BMİS yöneticisinin de gözaltına alındığını bildirdi. 

Komünist Parti: Örgütlü Renault işçisi kazanacak!

İşçilerin ve sendikacının geceden beri gözaltında tutulduğu ve avukatlarıyla görüştürülmedikleri de gelen bilgiler arasında. 

24/08 vardiyası için fabrikaya giren işçiler de tüm gece boyunca direnişi sürdürdü.

Gece vardiyasında iş durduran bir ekip:

Renault’ta işten çıkarmalar başladı: İşçiler fabrikaya yürüdü, direniş büyüyor

Renault’ta polis saldırdı: Direniş sürüyor

Renault işçisi ‪#‎direnişte‬: Renault’ta üretim durdu

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 02.03.2016 10:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol