banner200
banner222
22 Mart 2016 Salı 13:05
Raul'den Obama'ya: Kendi halkına eşitlik sağlayamayan bir devlet insan hakları dersi veremez
banner188
banner213
banner230

ABD Başkanı Barack Obama'nın tarihi Küba ziyaretinde, Küba liderliği ABD'den gelen "insan hakları" eleştirilerine sert yanıtlar verdi.

İkilinin yaptığı basın toplantısında ABD'li bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Raul Castro, ülkesini ve sosyalizmi savundu.

Obama'nın konuşması sırasında Küba ile "insan hakları" konusunda anlaşmazlıklar yaşadıklarına dikkat çekmesi de Raul'un hedefindeydi.

Washington ile Havana'nın birçok konuda ciddi farklılıkları olduğunu söyleyen Raul, iki ülkenin siyasi sistem, demokrasi, insan hakları pratiği, sosyal adalet, uluslararası ilişkiler ve dünya barışı hakkında çok farklı fikirlere sahip olduğuna vurgu yaptı.

"İnsan haklarını savunuyoruz. Sivil, siyasi, ekonomik ve kültürel hakların birbirinden ayrılamaz, birbirine bağlı ve evrensel olduğunu düşünüyoruz" diyen Küba lideri, insan hakları tartışmasının siyasi karşı karşıya gelişler için kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Daha sonra Raul, ABD yönetiminin kendi halkının en temel ihtiyaçlarını karşılayamadığına dikkat çekti. Raul şunları söyledi:

Doğrusunu söylemek gerekirse, bir hükümetin [kendi halkına] sağlık ve eğitim hizmetini, sosyal güvenliği, gıda, kalkınma ve eşit ödeme ile çocuk haklarını garanti edememesini akıl almaz buluyoruz.

Küba lideri, ABD'nin insan hakları konusunda da çifte standardı bulunduğunu söyledi. Raul, ilişkilerin tamamen normalleşmesi için ablukanın kaldırılmasını ve Guantanamo Üssü'nün Küba'ya iade edilmesi gerektiğini de kaydetti.

ABD Başkanı Obama da, Küba'ya yönelik ABD ambargosunu kaldıracaklarını söyledi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.03.2016 13:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol