banner200
banner222
27 Ocak 2016 Çarşamba 09:23
PYD Cenevre'de var mı, yok mu?
banner188
banner213
banner230

Cuma günü başlaması planlanan Cenevre görüşmeleriyle ilgili davetiyelerin gönderilmesinin ardından gözler Ankara'nın katılımını engellemeye çalıştığı PYD'ye çevrildi. Kendilerine davet ulaşmadığını belirten PYD Eş Başkanı Salih Müslim, "PYD'nin davet edilmemesi durumunda Demokratik Suriye Meclisi'nin de görüşmelere katılmayacağını" söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre İMC TV canlı yayınına bağlanan Salih Müslim, 29 Ocak'ta başlaması planlanan görüşmelerle ilgili "PYD masada değil, Demokratik Suriye Meclisi de davet edilmiş sayılmaz" dedi.

Türkiye'nin PYD'nin görüşmelere katılımını engellemek için büyük çaba gösterdiğini belirten Müslim, bireysel davet gönderilen Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eş Başkanı Heysem Menna'yla görüştüklerini ve Menna'nın "Cenevre görüşmelerine birlikte gideceksek anlamlı olur. PYD davet edilmeyecekse biz de gitmeyi düşünmeyiz" dediğini aktardı.

'PYD TEMSİL EDİLMEZSE CENEVRE-2'DEN FARKSIZ OLUR'
PYD'nin katılmamasının Cenevre'deki görüşmeleri önemsizleştireceğinin altını çizen Müslim, "PYD temsil edilmeyecekse bu toplantı olmamış gibi sayılacak. Toplantı olursa da Cenevre 2'den farksız olacaktır" dedi.

Gün içinde Sputnik'e konuşan PYD'ye yakın kaynaklar, İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan PYD lideri Salih Müslim için resmi davetiye hazırlandığını, görüşmelere Müslim'in yanı sıra PYD Avrupa Temsilcisi Abdülselam Mustafa'nın da resmen davet edildiğini belirtmişti.

PYD'nin, Demokratik Suriye Meclisi çatısı altında mı, yoksa tek başına mı müzakere masasına oturacağının netlik kazanmadığını belirten Sputnik'e konuşan kaynaklar, Mistura'nın sözcüsünün önceki gün Müslim ile görüşerek "İsminiz çekin. O zaman sorun ortadan kalkabilir" dediğini ancak PYD liderinin müzakere masasına kendisinin oturacağına dair bir şart öne sürmediğini hatırlatarak öneriyi reddettiğini aktarmıştı.

BM'DEN BİREYSEL DAVET
Reuters'e konuşan Çoğulcu Toplum Hareketi lideri Randa Kassis de Demokratik Suriye Meclisi (DSM) eş başkanları Heysem Menna ve İlham Ehmed, PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Değişim ve Özgürlük için Halk Cephesi liderlerinden Kadri Cemil ve kendisinin çağrıldığını açıklamış ve "Bireysel olarak davet edildik" demişti.

‘PYD’YE DAVET GİTTİYSE BOYKOT EDERİZ’
Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmeleri öncesi NTV canlı yayınında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PYD’nin görüşmelere davet edildiği iddiasına sert tepki gösterdi. PYD’nin davet edilmesi durumunda görüşmeleri boykot edeceklerini açıklayan Çavuşoğlu, "PYD Cenevre'de hangi sıfatla masada olacak? Suriye muhalefetinin sulandırılması isteniyor. PYD de, DEAŞ ve El Nusra gibi terör örgütüdür. Terör örgütlerinin görüşmede yeri yok" ifadelerini kullandı.

LAVROV: PYD KATILMAZSA SONUÇ ALINAMAZ
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 2015 yılının dış politikasını değerlendirdiği basın toplantısında Cenevre müzakerelerine değinerek “Suriye’de süren savaşın sona ermesi için Cenevre’de yapılacak toplantıya PYD’nin katılmaması, bu toplantıda beklenen sonuçların alınmayacağı anlamına gelir. Zira Kürtler, Suriye halkının önemli bir bölümünü oluşturuyor” dedi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 09:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol