banner200
banner222
09 Mart 2016 Çarşamba 23:24
Poroşenko'yu gören Erdoğan: Rusya'yı Ukrayna'ya girerken kim çağırdı?
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ile basın toplantısı düzenledi. 

Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

'TÜRKİYE BUNU TANIMAMIŞTIR, TANIMAYACAKTIR'
Türkiye, Kırım'ın gayrimeşru ihlakını tanımamıştır, bundan sonra da tanımayacaktır. Rusya'nın Kırım'da yaptığı uluslararası hukuku ayaklar altına alması hiçe sayılmıştır.

Desteğimiz sürecek. Diğer ülkeler de destekte bulunmalı. Ukrayna ile aramızdaki ilişkilerin en önemlisi Kırım Tatarlarının durumudur. Görüşmelerimizde Kırımlı kardeşlerimizin sıkıntılarını ele aldık. Kırım'daki yasadışı durumun aşılması için eş güdüm içerisinde hareket edeceğiz. Ukrayna topraklarının yabancı askeri unsurlardan arındırılması için bir kez daha çağrı da bulunuyorum. 

Suriye'ye girerken "bizi Suriye yönetimi çağırdı" diyerek bölgeye giren Rusya, Ukrayna'ya girerken kimler onları oraya çağırdı da Ukrayna'ya girdiler? Burada hak hukuk söz konusu değil.

Bunu uluslararası hukukta acaba nereye yerleştirecekler. Bu güçlüyüm öyleyse haklıyım anlayışı vardır. Burada haklılık durumu yok.

Siz her davet edildiğiniz yere girmek zorunda mısınız? 500 bin insanı katleden biri var, siz onun davetine uyuyorsunuz. Böyle bir yanlış olamaz. 

Tüm uluslararası camia, Rusya'nın Suriye'deki yaklaşımını çok farklı bir şekilde ele alıp gereğini yapmalıdır. 

Gücünü nereden alıyor? Bir silahtan. İki, BMGK'nın daimi üyesi olmaktan. BMGK'nın Rusya hakkında karar vermesi mümkün mü? Olay bu kadar basit. 

AYM'NİN DÜNDAR VE GÜL KARARI
33 sayfalık gerekçeli karar açıkladıklarını duydum. Ben Anayasa'nın 104. maddesinin bana yüklemiş olduğu sorumluluğun gereğini yerine getirmekteyim. Anayasayı gözetmek, şüphesiz ki benim de asli görevlerimden bir tanesidir.

Bu çerçevede ben görüşlerimi açıkladım. Ama tekrar ediyorum. AYM bireysel başvurularda yargı yolunun tüketilmesini beklemek durumdadır. 

Anayasa Mahkemesi bu olayda kendini birincil mahkemenin yerine koymuştur. Yargıtay gibi de inceleme yapması doğru değildir. 

TÜRKİYE-AB ZİRVESİ
Verilecek destek Türkiye Cumhuriyeti bütçesine değildir. Sadece mültecilere yapılacak yatırımlara ve onlara yönelik harcamalara aittir. 

Şu ana kadar yapılan yatırım 10 milyar doları bulmuştur. Buna yönelik olsa AB yeni projeler istemez. Proje üzerinden yardımdan bahsediliyor. Yapmış olduğumuz yatırımlar üzerinden verilecekse bu yardım, AB elemanlarını görevlendirir, gelirler kampları gezerler, görürler, ne yatırımlar yapılmış görürler, ona göre de gönderilmesi gereken yardımları gönderirler. 

Eğitime yapılan destek ortada, sağlıkta yapılan yatırım-harcama ortada. Altyapı-üst yapı harcamaları ortada. İş bilen adamlarını gönderirlerse zaten rakam ortaya çıkacaktır. 

Ama dert o değil. Bundan sonra ne yapılacak, ona göre mali destek vereceklerini söylüyorlar. 4 ay geçti henüz bir şey yok. Bu yıl içinde 3 milyar Euro'nun geleceğinden bahsediliyordu. Bakalım kalan 8 ay içinde gerçekten bu para gelecek mi? 

Onun için de ben Cumhurbaşkanı olarak, gücenmesinler ama çok net bir şey söylemek istiyorum. Desteği görmeden 'destek geldi' demem. 

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.03.2016 23:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol