banner200
banner235
banner225
18 Mart 2016 Cuma 15:05
Plüton'da okyanus olabilir
banner188
banner213
banner230

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesine (NASA) ait uzay aracı New Horizons'un gönderdiği verileri inceleyen gök bilimciler, Plüton ve uydusu Charon'un jeolojik olarak son derece aktif olduğunu, gizemli gezegenin sanılandan çok daha karmaşık bir yapıya sahip olduğunu ortaya çıkardı.
 
Plüton'un nitrojen, metan ve sudan oluşan karmaşık yapısıyla Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerden oldukça farklı olduğunu belirten araştırmacılar Plüton'un yüzeyindeki kayalarda yer alan radyoaktif maddeler sayesinde gezegenin iç kısmının ısındığına ilişkin veriler bulunduğuna işaret etti. Araştırmacılar, söz konusu verilerle cüce gezegenin donmuş yüzeyinin altında amonyak açısından zengin ve sıvı halde sudan oluşan bir okyanus bulunabileceğini düşünüyor.

Araştırmayı yöneten NASA uzmanı Jeff Moore, "Plüton ve uydusu Charon hakkında elde ettiğimiz veriler, Güneş Sistemi'nin uzak bölgelerindeki jeolojik aktivitelere ışık tutacak" derken New Horizon projesinden Alan Stern de "Satürn'ün uydusu Enceladus, Jüpiter'in uyduları Europa ve Ganymede'den sonra şimdi de Plüton'un yüzeyinin altında su olabileceğine dair veriler bulduk.  Güneş Sistemi'nde sadece Dünya'nın okyanusunun yer üstünde olması son derece ilginç" diye konuştu.
 
Güneş Sistemi'ndeki 4,8 milyar kilometrelik yolculuğuna 19 Ocak 2006'da Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlatılarak başlayan New Horizons, Plüton ve uyduları Charon, Styx, Nix, Kerberos ve Hydra'yı gözlemliyor. New Horizons, temmuz ayında Plüton'a 12 bin 500 kilometre yakından uçmuştu.
 
Güneş Sistemi'nin en dışında bulunan ve trilyonlarca kuyruklu yıldızla gök taşına evsahipliği yapan Kuiper Kuşağı'nda yer alan Plüton, 1930'da keşfedilmişti. Cüce gezegenin, şimdiye kadar taş ve buzdan oluştuğuna inanılıyordu.
 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 18.03.2016 15:05
Anahtar Kelimeler:
Plütonda Okyanus Olabilir
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol