banner200
banner222
26 Ocak 2016 Salı 16:43
Özyönetim ilan eden Belediye Başkanı hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemi
banner188
banner213
banner230

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 4'ü tutuklu 6 kişi hakkında hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Sur'da öz yönetim ilan eden, aralarında Sur Belediye Başkanı Seyid Narin'in de bulunduğu 6 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet isteniyor.

Hazırlanan iddianamede, "Sözde 'öz yönetim' açıklamasının içeriğinde yer alan hususlar anayasaya aykırılık teşkil ediyor. Söz konusu açıklama Türkiye Cumhuriyetinin bütünlüğü ve egemenliğine aykırıdır. Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının yaptığı eylemler Türkiye'nin birliğini bozmaya, bağımsızlığını zayıflatmaya ve egemenliği altında bulunan toprakların bir kısmını devletin idaresinden ayırmaya yönelik eylemlerdir. Sözde "öz yönetim" açıklaması PKK/KCK terör örgütü eylemlerinden ayrı düşünülemez" ifadeleri kullanıldı.

İSTENİLEN CEZA
İddianamede, Belediye Başkanı Seyid Narin, Belediye Meclis üyesi Fatma Şık Barut, Güneş Ölmez, Ali Rıza Çiçekli ile haklarında yakalama kararı bulunan Hasan Irmak ve Mehmet Onaç hakkında "devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.01.2016 16:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol