banner200
banner235
banner225
25 Şubat 2016 Perşembe 15:23
Özgür Özel, CHP'nin komisyona dönme şartını açıkladı
banner188
banner213
banner230

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, üçüncü toplantısında dağılan Anayasa Mutabakat Komisyonunun yeniden çalışması için CHP'nin şartları olduğunu açıkladı.

CHP'nin masaya tekrar dönmek için iki şartı olduğunu belirten Özgür Özel şunları söyledi: "Şuana kadar bizimle bir temas olmadı. Bize yapılmış bir çağrı da yok. O masayı deviren, o masanın yeniden kurulma şartlarını ortaya koymalı. Biz CHP olarak ön şartlarımızı, bu masanın sağlıklı yürümesi için ne gerekli olduğunu söyledik, onların içinde bir cümle vardı, başkanlık sistemini kabul etmeyeceğimizle ilgili. Meclis başkanı telaşla masayı devirdi. Şimdi o masayı yeniden kurmak istiyor. Meclis başkanından bize resmi bir başvuru yok. Devirdiği masayı yeniden kuracaksa her masa gibi o masa da dört ayaklı olacaktır. Anayasanın ilk dört maddesi masanın ayaklarıdır CHP için. Her masa gibi bu masanın da bir tablası olacak, o tabla da parlamenter sistemdir. Dört ayağı kursun, üstüne parlamenter sistemi yerleştirsin o masaya ilk oturur, son kalkarız." 

CUMHURBAŞKANINI FEZLEKELERLE İLGİLİ SÖZLERİNİ ELEŞTİRDİ

Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekilleri için hazırlanan fezlekelerle ilgili söylediklerini eleştirerek şöyle dedi: "Tozlu fezlekeleri raflardan indireceksek evrakta sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet, rüşvete aracılık etme, kamu görevini kötüye kullanma suçlarından bugünkü AKP ki, fezlekeler daha çok kurucu üyeler üzerinde yoğunlaşmaktadır. HDP'li milletvekili hakkında 135 tane fezleke var. Beni utandıracak hiçbir şey yok. Yayın yolu ile hakaret, devlet büyüklerine hakaret, kamu görevlisinin işini yapmasına engel olmak, ses ve görüntü kayıtları, Cumhurbaşkanına hakaret… Bizi utandıracak, yüzümüzü yere eğecek hiç bir şey yok. AK Partili milletvekilleri hakkında ise 350'nin üzerinde fezleke bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanı fezlekeleri tozlu fezlekeleri indirecekse bu AKP içinde büyük bir tasfiyeye hazırlandığının işareti olarak görmek lazım. CHP'nin dokunulmazlıklara ilişkin görüşü hiç değişmedi. Kürsü dokunulmazlığı dışında tüm dokunulmazlıkları herkes için kaldıralım, herkes işlediği adi suçlarla yüzleşsin"

'ATEŞKESİ SON DERECE ÖNEMSİYORUZ'

Suriye'de 27 Şubat'ta yürürlüğe girecek olan ateşkesi son derece önemsediğini kaydeden Özel, "Türkiye IŞİD, El-Nusra Cephesini vurmak dışında bir şey yaptığı taktirde 27 Şubat tarihinde başlayacak olan ateşkesin başlamasına engel olacak bir tutum içinde olur, bunun Türkiye açısından çok ciddi sonuçları olabilir. Biz bu uzlaşıya Türkiye'nin de katkı sağlaması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 25.02.2016 15:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol