banner200
banner222
03 Şubat 2016 Çarşamba 10:04
Özel harekât karakollarına tepki: O karakollardan işkence çıkar!
banner188
banner213
banner230

Çatışmaların yaşandığı ‘Özel Güvenlik Bölgeleri’nde, sadece özel harekât polislerinin görevli olacağı karakollar kurulacağı bilgisi tepkilere neden oldu.

Cumhuriyet'ten Hilal Köse'nin haberine göre, 78’liler Girişimi Başkanı Celalettin Can, “Planlanan sadece güvenlik değil, yerel yönetimleri de saf dışı bırakmak. Bu, soğuk savaş dönemi politikasıdır” dedi. Emekli asker hâkim Ümit Kardaş, “Çok denenmiş güvenlik politikalarının, darbe dönemlerinde dahi düşünülmeyecek uygulamalarla tekrar edilmesi korkunç bir şey, çok vahim bir hata. Karakollar neye hazırlık?” diye sordu. Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da akıllara ağır işkence yöntemlerinin uygulandığı dönemlerin geldiğini dile getirdi. 

Özel harekat karakolları geliyor

ÖZEL HAREKÂT KARAKOLLARINA TEPKİ

78’liler Girişimi Başkanı Celalettin Can, Kürt coğrafyasında kalekolkarakol yapımının 2008’de başladığını 1600 tane yapılmasının hedeflendiğini anımsatarak, Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay ve TOKİ rantının bu işin içinde olduğunu, şimdiye dek yaklaşık 600 tanesinin yapılıp teslim edildiğini belirtti.

Bu tip karakolların çıkarılmasının çok tehlikeli olduğunu belirten Celalettin Can, şunları söyledi:

“Bizler, yerel yönetimler üzerinden demokrasinin güçlendirilmesini savunurken, bu karakollarla yerel yönetimler devreden çıkarılıyor. Düşünebiliyor musunuz? Sur’un, Cizre’nin göbeğinde kurulacak ve içine özel harekâtçıların yerleştirileceği karakollar nelere yol açacak? Ciddi bir çatışma ve gerginlik kaynağı olacak. Bu, milli güvenlik devletinin güçlendirilmesi, iç düşman yaratma politikası. Soğuk savaş döneminin politikaları hâlâ Kürt coğrafyasında uygulanmaya çalışılıyor. Demokrasi ve barışla yan yana yaşama politikası inşa etmek yerine, halka çok sert davranan, ilk fırsatta silahı çekip ateş açan, ölümlere yol açan özel güvenlik kuvetlerini o bölgelere yerleştirmeye çalışıyorsunuz. Bütün siyasi partilerin, savaş karşıtlarının bu karakolların yapımına mutlak suretle karşı çıkmaları gerekir. Yoksa bizi kanlı badireler, yeni Suriyeler, Bağdatlar bekliyor.”

 

KARDAŞ: DENENMİŞ GÜVENLİK POLİTİKALARININ TEKRARI KORKUNÇ

Emekli askeri hâkim Ümit Kardaş ise şöyle konuştu: “Şimdiye kadar çok denenmiş güvenlik politikalarının, darbe dönemlerinde dahi düşünülmeyecek uygulamalarla tekrar edilmesi korkunç bir şey, çok vahim bir hata. Operasyon eskiden kırsalda olurdu, şimdi şehirde... Operasyonların şehir merkezlerine taşınması çok vahim sonuçlar yaratacak. Üstelik bu durumu kalıcı hale getirme gibi bir çaba söz konusu. Özel harekât karakolları ne demek? Bizim zaten iç güvenlik birimlerimiz var. Onların uygulamaları da tartışılır bir haldeyken şimdi bu yeni plan ne anlama gelecek? Çok özel düzenleme ile neyi tasarlıyorsunuz? Güvenlik güçlerinin son dönemlerde ne kadar hukuka uygun davrandığı da ortada. Yeniden işkence mi hortlayacak? Neyi öngörüyorsunuz? Barışçıl bir dönemi mi yoksa baskıyla sindirilmiş bir toplum mu tasavvur ediyorsunuz? Tablo iyiye gidişi göstermiyor.”

"İŞKENCE AKLA GELİYOR"

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “O bölgelerde, özel harekâtçıların nefret söylemine varan, ülkücü yazılamaları, fotoğrafları yeterince kaygı verici zaten. Özel karakollar yapılacağı söyleniyor. Bu durumda, o karakollarda ağır işkence yöntemlerinin karşımıza çıkabileceği düşüncesi ister istemez akıllara geliyor” dedi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 03.02.2016 10:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol