banner200
banner222
28 Ocak 2016 Perşembe 11:25
Orhan Pamuk ile Elif Şafak, Guardian için konuştu: AKP başarılı!
banner188
banner213
banner230

Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un "Masumiyet Müzesi"ni Londra’ya taşımasına ilişkin Guardian’a bir yazı yazan ve Pamuk’la konuşan Elif Şafak, Türkiye siyasetine de değindi.

Pamuk, "AKP’nin başarılı ama taklitçi olduğunu" söyledi.

AKP’nin "ticaret, diplomasi ve siyasette başarılı olduğunu" vurgulayan Pamuk, "mimaride Osmanlı’yı taklit ettiğini" ifade etti.

Kendisinin de Pamuk gibi siyasete hevesli olduğunu söyleyen Elif Şafak, “Günümüzde eleştirel bir şey söylemeye cesaret eden herkes ‘hain’ya da ‘millet düşmanı’ olarak yaftalanıyor” dedi. Türkiye’deki medyayı eleştiren Şafak, “Türkiye’deki her şair, yazar, gazeteci ya da akademisyen, kitap, yazı, tweet, hatta retweet yüzünden bile sosyal medyada linç edilebileceğini, ana akım medyada şeytanlaştırılabileceğini, hakkında dava açılabileceğini, hatta hapse girebileceğini bilir” ifadesini kullandı.

"AKP’nin kendisini topluma hem İslami hem de modern bir biçimde sunmak istediğini" söyleyen Pamuk, “Bunu ticarette, diplomaside ve siyasette başarılı bir biçimde gerçekleştirdiler. Ama mimaride yaptıklarına bir bakın. Camiler klasik Osmanlı mimarisinin kötü taklitlerinden biri” diye konuştu.

Pamuk’la benzer görüşleri dile getiren Şafak, “Türkiye’deki sonsuz ironilerden biri de muhafazakârların, diğer ülkelerdekinin aksine geçmişi korumaktan çok, yok etmesi” dedi.

 

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 28.01.2016 11:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol