banner200
banner222
04 Şubat 2016 Perşembe 13:23
Ölen askerin ailesine 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' davası
banner188
banner213
banner230

Siirt'te geçen yıl yaşamını yitiren asker Recep Beycur'un kuzeni Ömer Bulur hakkında cenazede gösterdiği tepkinin ardından "örgüt propagandası yapmak, halkı kin düşmanlığa tahrik" suçlamasıyla dava açıldı. Davaya gerekçe olarak, Bulur'un Facebook isimli sosyal medya sitesinde yaptığı paylaşımlar gösterildi. Davada Cumhurbaşkanı Erdoğan "şikayetçi" sıfatıyla yer aldı.

Cumhuriyet'in haberine göre, geçen seneki asker cenazesinde Ömer Bulur, protokolün önünde "Kardeşi kardeşe kırdırıyor. Genç kardeşimi gönderdim, cesedini alıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı bunu bilsin. Ben bunu bu yaşa getirene kadar ne çektim biliyor mu? Allah'tan hiç mi korkmuyor? Bu genci buraya yatırdı. Kardeşi kardeşe kırdırıyor" diye bağırdı.

'ÖRGÜT' DAVASI

Bunun üzerine Ömer Bulur hakkında soruşturma başlatıldı, ayrıca sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabı da incelemeye alındı. Bulur'un, kuzeninin cenazesi sonrası verdiği röportajdaki sözleri iddianamede delil oldu. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ömer Bulur'un Facebook hesabından yaptığı paylaşımlarda "YPG ve PKK'nin propagandasını yaptığı" ileri sürüldü.

Ömür Bulur'un verdiği röportajda "Şimdi artık kimse çocuğunu da askere göndermeyecek, niye göndersin?" sözleri ile halkı askerlikten soğuttuğu iddia edildi. Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Ömer Bulur hakkında '"alkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, "halkı askerlikten soğutma" suçundan 9 aydan 3 yıla kadar, iki kez terör örgütünün propagandasını yapmaktan 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

ERDOĞAN DA DAVA AÇTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şikayeti üzerine Ömer Bulur hakkında 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde de "hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemi ile ayrı bir dava açıldı.

Asliye Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine "Cumhurbaşkanı'na hakaret" dosyası, 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ile birleştirildi. Bulur'un Cumhurbaşkanı'na hakaretten ifadesinin alınması için Hınıs Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahil olma talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı Nisan ayına erteledi.

'ACIYLA SARF EDİLMİŞ SÖZLER'

Bulur'un avukatlarından Kıyasettin Kaya, müvekkilinin akrabasını kaybetmenin acısıyla o sözleri sarf ettiğini belirtti. Avukat Kaya, "Müvekkilimin hakaret kastı yok. Öz yeğenini kaybetmenin tesiri ile söylenen sözler. Cinayet dosyalarında bile bu tür serzenişlerde bulunulur. Şimdiye kadar böyle dava açıldığı görülmemiş. 'Kardeşi kardeşe kırdırıyor' demek hakaret değildir" diye konuştu.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.02.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol