banner200
banner222
23 Mart 2016 Çarşamba 13:44
Oğul Kaddafi ABD’ye 'demokrasi' önerdiği halde NATO bombalamış
banner188
banner213
banner230

Wikileaks’in sızdırdığı eski ABD Dışişleri Bakanlı Hillary Clinton’a ait gizli bir yazışmada Seyfülislam Kaddafi’nin 2011’de ABD’ye Libya’da “demokratik anayasal” rejim taahhüdünde bulunduğu ve kendisinin seçimler yapılana dek geçiş hükümetine başkanlık etmeyi teklif ettiği ortaya çıktı.

O dönemde ülkenin “diktatörlükle” yönetildiği bahane edilerek NATO bombardımanı meşrulaştırılmıştı.

Sızdırılan 4 Nisan 2011 tarihli gizli bir e-postada Libya’da devam eden iç savaş, 19 Mart’tan beri süren NATO bombardımanının etkileri gibi konularda dönemin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış bir rapor yer alıyor.

SEYFÜLİSLAM BABASINA İSTİFA TEKLİF ETMİŞ
Raporun sonlarında Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’nin, babasının istifasını teklif ettiği bildiriliyor.

Ayrıca Seyfülislam Kaddafi’nin Libya’da “demokratik anayasal” düzen öngören bir rejim değişikliği planladığı ve gerekirse geçiş hükümetini seçimlere kadar yönetmeyi de teklif ettiği aktarılıyor.

Raporda Seyfülislam’ın ülkede 2004 yılından itibaren rejimin reforme edilmesi için çeşitli faaliyetlerde bulunduğu ve bu nedenle babası ve mevcut iktidarla karşı karşıya geldiğinden, reform hareketiyle ilgili planlarının zamanla kapsamlı bir plana dönüşüp “Yarının Libyası” adında bir programa evrildiğinden söz ediliyor.

Raporda seyfülislam ve arkadaşlarının dış destekli isyan patlak vermeden kısa süre önce Libya için yeni bir anayasa taslağını tamamladıklarından, ülkede internet kullanımının “özgürleşmesi”, sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesi ve “özgür medya” için yaptığı girişimlerden söz ediliyor.

'LİBYA ULUSAL KONSEYİ KABUL ETMEZ'
Raporun sonunda ise ABD destekli Libya Ulusal Konseyi’nden bir kaynağın yorumlarına yer verilerek, Konseyin Kaddafi ailesinden birinin önderlik ettiği bir “geçiş hükümetiyle” asla çalışmaya yanaşmayacağı ve Konseyin Seyfülislam’ın teklifini Muammer Kaddafi’nin görece güçlü konumunun devam etmesinin sonucu olarak okunması gerektiği aktarılıyor.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.03.2016 13:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol