banner200
banner222
24 Şubat 2016 Çarşamba 23:24
Obama ve Ürdün Kralı'ndan 'ateşkes' açıklaması
banner188
banner213
banner230

ABD Başkanı Barack Obama ve  Ürdün Kralı Abdullah, Beyaz Saray’daki görüşmelerinin ardından Suriye’deki ateşkese ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kral Abdullah ile ağırlıklı olarak Suriye, IŞİD ile mücadele ve Irak konularını görüştüklerini belirten Obama, Ürdün’ün bu konularda ABD için çok önemli bir ortak olduğunu söyledi. 

Obama, “Suriye ile ilgili olarak Kral Abdullah’a, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığımız konuşma ile çatışmaların durdurulması anlaşması hakkında bilgi verdim. Bununla ilgili beklentileri yükseltme konusunda oldukça temkinliyiz. Sahadaki durum zorlu ancak geçen hafta boyunca tehdit altındaki kişiler için insani yardım ulaştırılmasıyla ilgili makul miktarda ilerleme gördük” dedi. 

Obama, şunları kaydetti:

“Gelecek haftalarda, ülkeyi harabeye çeviren şiddetin azaldığını görebilirsek bu durum bize kuzeyde ve güneyde uzun süreli ateşkes için temel hazırlayacak ve Suriye’deki iç savaşı sonlandırmak için gerekli siyasi geçiş için hareket etme imkanı tanıyacak. Bu durum aynı zamanda Rusya dahil -ki kendileri şu anda bunu yapmıyor ve buna odaklanmış durumda değil- tüm dünya toplumlarının IŞİD’in peşinden gitmesini sağlayacak.”

ABDULLAH: İYİMSER AYRILIYORUM
Ürdün Kralı Abdullah da açıklamasında “Uluslararası takımın parçası olarak hepimiz siyasi bir çözüm bulmak için uğraşıyoruz. Suriye konusunda ABD’nin verdiği desteğin seviyesi ve Başkan Obama’nın gösterdiği liderlikle Washington’dan iyimser ayrılıyorum. Rusya ile konuşmalarınızın süreci doğru yönde ilerleteceğini ümit ederim” dedi. 

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.02.2016 23:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol