banner200
banner222
26 Ocak 2016 Salı 16:44
Müzisyen, besteci Ergüder Yoldaş toprağa verildi
banner188
banner213
banner230

Dün sabaha karşı hayatını kaybeden besteci, müzik kuramcısı Ergüder Yoldaş, bugün törenle toprağa verildi. 

1970 ve 1980'lerdeki besteleriyle ve eşi Nur Yoldaş'ın seslendirdiği "Sultan-i Yegah" albümüyle tanınan Ergüder Yoldaş, İzmir Balçova’da kız kardeşi Ayça Tenim ile birlikte kalmaya başlamıştı. KOAH’ın yanı sıra alzheimer rahatsızlığı da son aylarda ilerleyen Ergüder Yoldaş, 20 gün önce zatürre teşhisiyle yatırıldığı Özel Su Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Ünlü müzisyenin cenazesi, aile yakınlarınca, tören için Balçova Uğur Cami’ne götürüldü. 

SANAT CAMİASI VEFASIZ DAVRANDI

Ergüder Yoldaş’ın cenazesinde de, önceki sanatçı cenazelerinde olduğu gibi yine gözler sanatçı dostlarını aradı. Bir döneme adını yazdıran ünlü müzik adamını son yolculuğunda az sayıda kişi hazır bulundu. Törene katılan bu kişilerin taziyelerini, Yoldaş’ın çocukları Ayşegül Yoldaş, Mustafa Tanju Yoldaş ve Devrim Yoldaş kabul etti. Mustafa Yoldaş, babasından geriye onlarca eserin kaldığını, bunları bir değerlendirmeden sonra yeni nesillere taşımayı istediklerini söyledi. Mustafa Yoldaş, sanatçı ilgisizliğinin artık Türkiye’de bilinen bir gerçek olduğunu bu nedenle yadırgamadıklarını, herkesin kendi yaşam şartlarının bulunduğunu söyledi. 

NUR YOLDAŞ: ÜZERİMDE ÇOK EMEĞİ VAR

Ünlü bestecinin bir dönem evli kaldığı sanatçı Nur Yoldaş ise şöyle dedi: "Kamuoyunda yanlış bilinen bir gerçeği söyleyeyim. Ergüder Yoldaş hiçbir zaman yalnız kalmadı. Ailesi her zaman onun arkasındaydı. Ama onun yaşam kararlarına saygı duymak zorunda kaldı. Her zaman yanında oldu sevenleri, ailesi. Ben de onun soy ismini taşımaktan, onunla evlenmekten, zor badireler de atlattık ama her zaman gurur duydum. Onun bana hakkını helal etmesi lazım. Benim üzerimde çok emeği var. Bir sanatçı da ölmez aslında. Eserleriyle sevenleri yaşatır." 

Nur Yoldaş, oğlu Devrim Yoldaş ile tabutun başında durduğu sırada da gözyaşı döktü. Ergüder Yoldaş’ın cenazesi öğleleyin kılınan namaz ardından Urla Zeytinalan Mezarlığı’nda toprağa verildi.

ERGÜDER YOLDAŞ KİMDİR? 

1939'da İzmir'de doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olduktan sonra kendi kurduğu "Halikarnas Altılısı" grubuyla müzik hayatına başladı. "Anadolu Rüzgarı-Aynalar", "Geçti Dost Kervanı-Kambur Felek" 45'liklerini çıkardı. 1970'li yıllarda bestelediği Sultan-ı Yegah ve bu albüm içinde yer alan "Sadabad" parçası ile tanındı. Sultan-ı Yegah'ın sözleri Atilla İlhan'a, Sadabad'ın sözleri ise Nedim'e aittir. 1976'da ses sanatçısı Nur Yoldaş’la evlendi. 70 ve 80'li yılların çok önemli bestecisi olan Ergüder Yoldaş, Türk pop müziğine "Sultan-ı Yegah" gibi bir başyapıt armağan etti. 80'lerde, makam müziğiyle popun en iyi, en rafine bileşimini yarattı. Uluslararası yarışmalarda birincilik ödülleri aldı. İstanbul Şehir Tiyatroları ve İstanbul Festivali direktörlüğü yaptı. 1981'de bestelediği, eşi Nur Yoldaş'ın seslendirdiği Attila İlhan'ın şiiri Sultan-ı Yegah 45'liğiyle Türk popunda çığır açtı. 1991 yılından sonra uzun süre Büyükada'da münzevi bir yaşam sürdü. Son olarak İzmir'de kız kardeşinin yanına yerleşti.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.01.2016 16:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol