banner200
banner222
15 Mart 2016 Salı 19:04
Muğla Valisi'nden Tabip Odası Başkanı'na: Doktor doktorluğunu bilecek
banner188
banner213
banner230

Muğla Valisi Amir Çiçek, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde, Muğla Tabip Odası Başkanı Çağlayan Üçpınar'ın konuşmasının içeriğine tepki gösterdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Tıp Fakültesi, Tabip Odası, Sağlık Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince 14 Mart Tıp Bayramı etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Muğla Tabip Odası Başkanı Çağlayan Üçpınar, muayene sayılarının başarı ölçüsü olarak sunulmasını eleştirdi. Tıp fakültelerinin her ilde açılarak niteliği tartışılan yılda 12 bin 500 yeni mezun verilmesinin başarı gibi görüldüğünü belirten Üçpınar, 'hasta memnuniyeti' adı altında her yıl onlarca personele soruşturma açıldığını, cezalar verildiğini savundu.

'İMAMLARI HASTANELERDE GÖREVLENDİRMEK KURNAZLIK SAYILIYOR'

Üçpınar; "Geleneksel tıp adı ile bilimsel uygulamaların yerine hayatı tehdit eden uygulamaların pratiğe sokulmaya çalışıldığını belirten Üçpınar, "Bunu yaparken dini referansları, bilgili bilgisiz, yetkili yetkisiz herkes etki alanı kullanmaya çalışılıyor. Psikolog ve sosyal hizmet uzmanları gibi eğitimli uzman personel ile hizmet vermeyi planlamak yerine manevi destek birimi adı altında imamları hastanelerde görevlendirmek kurnazlık sayılıyor. 'Akademik özgürlük' diyerek yaşam hakkı yok edilen insanlar için kaygı duyan akademisyenler hakkında soruşturma açıp işlerinden uzaklaştırılıyor. Ülkenin her yeri patlıyor, onlarca insan ölüyor, 'olağanüstü bir durum yok' diyerek faiz ve dövizin durumuna dikkat çekiliyor" dedi.

'DOKTOR DOKTORLUĞUNU YAPACAK'
Etkinlikte söz alan Muğla Valisi Amir Çiçek ise doktor Üçpınar'a tepki göstererek; "Bugünler artık şu veya bu deme günü değil, tek vücut olma günüdür. Terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine sabır, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun ama önemli olan bundan sonra herkes tek vücut olup, kendi işini en iyi şekilde yapması. Doktor doktorluğunu yapacak, yönetici yöneticiliğini, güvenlik görevlisi güvenliği sağlayacak, STK temsilcisi Tabipler Odası Başkanı ise o da görevini yapacak, Vali de kendi görevini yapacak. Yaptığı takdirde tek vücut olunur" dedi.

Çiçek, yaklaşık 40 yıldır bürokrat olarak görev yaptığını ve her yerde vatandaşın hizmetinde olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gerçekten Hipokrat yemini yapan o doktorlar görevini iyi yapan doktorlardı. Öyle şudur, budur, bana şu imkan verildi, şu imkan verilmedi konusu görevinin başında bunu yapmıyordu. Elbette ki sıkıntılar var. Bu sıkıntıları ancak görevimizi en iyi şekilde yaparak aşacağız. Burası ideolojik tartışma yeri, basın açıklaması yapılacak yer değil. Eğer böyle bir açıklama yapacak iseniz, çağırırsınız basını yaparsınız. Ama bu kadar insan Tıp Bayramı nedeniyle toplanmış, ama saatlerce sıkıntılarını anlatıyor. Konu başka yerlere gidince dinleyiciler salonu boşaltıyor ve tepki veriyor" dedi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 15.03.2016 19:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol