banner200
banner235
banner225
23 Mart 2016 Çarşamba 16:24
Müftülük-Milli Eğitim ele ele: Okul-cami bütünleşmesi projesi!
banner188
banner213
banner230

Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde, Mersin İl Müftülüğü ortaklığıyla başlatılan, hedef kitlesi ilkokulda öğrenim gören tüm öğrenciler olan “Minik Yürekler Kardeşlik Bilincinin Farkında” adlı proje, “okul-cami bütünleşmesini” hedefliyor.

Projenin amacı, “İlkokul öğrencilerinin, dinde yeri olan camileri tanımalarını sağlamak, din eğitimlerine yardımcı olmak, dinde önemli yeri olan milli birlik ve kardeşlik duygusunu kavratmak” olarak açıklanıyor.

Projenin hedefi ise “Dinin dinamizminin çocuklar tarafından erken yaşlarda keşfedilmesini sağlamak” olarak ifade ediliyor. 

HAFTADA 4 GÜN OKUL, 1 GÜN CAMİ

Projenin özetinde ise şu ifadelere yer veriliyor:

“Din, hayatımızın bütün yönlerini belirleyen anlam arayışında en etkili faktördür. Her insanın fıtratında dine karşı bir ihtiyaç oluşmaktadır. Dinin, yaşanan hayattan soyutlanarak sadece vicdani ve deruni dünyamıza hapsetmek dinin özüne aykırı bir harekettir. İslam dininin öğrenilmesinde camilerin önemi tartışılmazdır. Cami gece-gündüz, yaz-kış, her mevsim ve saatte, kadın-erkek, büyük-küçük herkese kapıları açık olan bir eğitim ve öğretim kurumudur. Salihler, fakihler, alimler bu halk üniversitesinin hocalarıdır. Buradan hareketle ilkokul öğrencilerinde bir farkındalık oluşturmak için camiler ziyaret edilecektir. Öğrenciler haftada bir gün okula yakın camiye giderek din görevlisi tarafından yapılan sohbete katılacaktır.”

MÜFTÜLÜK İLE MİLLİ EĞİTİM ORTAK PROJESİ

Bu proje için yapılacak faaliyetler arasında ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında protokol yapılması, Müftülük ile proje mutabakatına varılması, camilerin belirlenmesi, afiş, broşür ve öğretmenler kanalıyla projenin duyurulması, projeye katılacak okul ve öğrencilerin belirlenmesi, cami ziyaretlerinde din görevlisiyle öğrencilerin söyleşmesi, bu söyleşilerin okulda diğer öğrencilere aktarılması sıralandı.

Söz konusu projenin 2015-2016 öğretim yılı bahar dönemi boyunca sürdürüleceği vurgulandı.

YÜRÜTME KURULUNDA SINIF ÖĞRETMENLERİ İLE İMAMLAR VAR

İl Proje Yürütme Kurulu’nda Milli Eğitim Müdürü, İl Müftüsü, Proje Yürütme Komisyonu yer alırken, İlçe Proje Yürütme Kurulu’nda ise okul yöneticileri, din görevlileri ve sınıf öğretmenlerinin yer alması öngörüldü.

HANGİ OKUL HANGİ CAMİYLE BÜTÜNLEŞECEK?

Proje kapsamında Mersin’in Toroslar İlçesi’nde Osmangazi, Atatürk, Bahriye ilkokulları Zafer Camisi’yle bütünleşirken; İbrahim Karaoğlan, Osmaniye, Çavuşoğlu ilkokulları Hazreti Hamza Camisi’yle bütünleşecek.

 

 

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.03.2016 16:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol