banner200
banner222
21 Şubat 2016 Pazar 17:04
MİT TIR'ları soruşturmasında gözaltına alınan 2 avukat tutuklandı
banner188
banner213
banner230

CNN Türk’te yer alan habere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında, gözaltına alınan ve savcılıkça tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen avukatlar Bekir Mustafa Yılmaz ve Atilla Tarık Çiçekçi'nin hâkimlikteki işlemleri tamamlandı.

İstanbul 5. Sulh Ceza Hâkimliği, şüpheli avukatlar Yılmaz ve Çiçekçi'nin için verilen karar şöyle: "FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak", "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek", "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" ile "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek.”

SORULAN SORULAR

Şüpheli avukatlardan Çiçekçi'ye ifadesi alınırken, "FETÖ/PDY' bağlantısının olup olmadığı, örgütün lideri Fethullah Gülen'den talimat alıp almadığı ve diğer şüpheli avukat Yılmaz ile arasındaki para trafiğine ilişkin sorular" sorulduğu öğrenildi. Diğer şüpheli avukat Yılmaz'a ise Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'dan aldığı iddia edilen ev ile ilgili kimseden talimat alıp almadığı, Dündar'ın Cumhuriyet gazetesinde MİT TIR'larına ait görüntüleri yayınlama karşılığında evi alıp almadığı, söz konusu evin bedelini resmi kayıtlarda görülen bedelden düşük gösterip göstermediği ve diğer şüpheli avukat Yılmaz ile arasındaki para trafiği ve söz konusu evi diğer şüpheli avukat Sönmez Ahi ile beraber alıp almadıklarına ilişkin sorular yöneltildi.

Bu arada, aynı soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan ve dün yakalanan şüpheli avukat Sönmez Ahi'nin işlemleri sürüyor. Ahi, MİT tırlarını durduğu gerekçesiyle tutuklanan Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun avukatlığını yapıyordu. Diğer şüpheli avukat Faruk Öksüz'ü arama çalışmaları ise devam ediyor.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 21.02.2016 17:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol