banner200
banner222
26 Ocak 2016 Salı 09:43
Medyaya 'geleneksel aile' kriteri geliyor
banner188
banner213
banner230

AKP'nin son hamlesi medyaya “geleneksel aile” kriteri getirmek oldu. Bakanlar Kurulu kararıyla 23 Ocak’ta Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 2016 yılı programında, “Görsel, işitsel ve sosyal medyadaki tüm yapımların geleneksel aile değerlerine uygun olması için tedbir alınacağı” ifadeleri yer aldı.

'CAYDIRICI' DÜZENLEME

Yaklaşık 350 sayfalık programın aileyle ilgili bölümünde, yıl boyunca atılacak adımlar anlatıldı.

"Aile" başlığı altındaki 97’nci tedbirde, “Görsel, işitsel ve sosyal medyanın aile üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik tedbirler alınacaktır” denildi. Açıklaması da şöyle yapıldı: “Görsel, işitsel ve sosyal medyanın haber, magazin, film ve benzeri tüm yapımlarının geleneksel aile değerlerimize uygun olmasına yönelik tedbirler alınacak; olumsuz yayınları caydıracak etkin düzenlemeler yapılacaktır.”

Düzenlemelerin koordinatör kurumu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve RTÜK de düzenlemelere katkı verecek. Sosyal medyada da aynı amaçla etkin düzenlemeler yapılacağı ifadesine yer verilmesi, “Caydırıcılık için yeni bir yasal düzenleme mi” tartışmasını doğurdu.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 26.01.2016 09:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol