banner200
banner235
banner225
17 Şubat 2016 Çarşamba 13:03
Meclis Başkanı: Anayasa çalışmaları AKP, HDP ve MHP ile de sürebilir
banner188
banner213
banner230

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, 3. toplantısında dağılan Anayasa Komisyonu hakkında 4 siyasi partiye çalışmaların devamı için çağrıda bulundu.

Anayasa Komisyonu'na ilişkin basın açıklamasında bulunan Kahraman, "CHP'nin de bu çağrıya olumlu yanıt vermesini umuyorum" diyerek, "4 parti başkanına çalışmaların devamı için çağrı yapıyorum. Milletimize karşı yeni bir anayasa yapma sözü veren partilerin bu çağrıya müspet cevap vereceklerine inanıyorum" diye konuştu.

Komisyonun 3. toplantısında dün CHP, önerilen başkanlık sistemi nedeniyle Anayasa Uzlaşma Komisyonu masasından kalkmıştı. CHP'nin, Anayasanın ilk 4 maddesinden vazgeçmeyeceğini söylemesi üzerine Meclis Başkanı İsmail Kahraman, "Böyle kırmızı çizgilerle başlanmaz” diyerek komisyonu dağıtmıştı.

Kahraman'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"1982 anayasasının hazırlanış şartları, muhtevası, iç dengeleri sıkıntılara yol açmıştır. Meclis’teki 4 siyasi parti de seçim beyannamelerinde yeni anayasa yapmayı taahhüt etmişlerdir.

Anayasa çalışmalarını tekrar ele almak 8 Ocak 2016'da Meclis'te temsil edilen 4 siyasi parti genel başkanlarına 3 üye isimlerini talep eden bir mektup yazdım."

Anayasa konusunda verilen sözlerin yerine getirilmesi gayesiyle bazı çalışmalar olmuştur. Bu çerçevede Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı temaslar çerçevesinde, 24. Dönem'de sonuçlanmamış çalışmaların devamı olarak aktarmıştır. Siyasi partiler yaptığım çağrıya olumlu yanıt verdiler. 

Komisyondan şahsımın ve kamuoyunun beklentisi, Türkiye'nin geleceği için yeni bir anayasa oluşturmak. Bu toplantıda siyasi partilerin temsilcileri görüşlerini aktardı. İki toplantının gündemi çalışma usullerinin belirlenmesiydi.

Komisyonun kuruluş gayesi dışında üç siyasi parti birbirine yakın çizgiye girmişken CHP üyeleri farklı kanaatlarını belirtti ve taviz vermeyeceklerini söyledi. Darbe yasalarının değiştirilmesi, anayasanın ilk dört maddesi ve başkanlık sisteminin gündeme getirilemeyeceği idi. Baştan bu yana birlikte hareket etme durumunda olduğumuz için komisyonumuz görevini yerine getiremez hale geldi.

Çözüm üretmek ve zorlukların üstesinden gelmek zorundayız. Meclisimiz bir bütün olarak milletimizin Meclisidir. Ortak aklı harekete geçirerek, anayasa yapım süreci yeniden ele alınacak ve başarıyla bitirilecektir. 

Dört partinin liderine çağrıda bulunuyorum. CHP'nin de bu çağrıya olumlu cevap vermesi bekliyorum. AKP, HDP ve MHP'nin de bu çağrıya olumlu cevap vereceğini umuyorum."


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.02.2016 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol