banner200
banner222
24 Şubat 2016 Çarşamba 10:04
Malumun ilanı: 'Hayata Dönüş'te askeri asker öldürmüş
banner188
banner213
banner230

2000 yılında cezaevlerine düzenlenen ve devrimcileri hedef alan "Hayata Dönüş Operasyonu"nun sonucunda İstanbul Ümraniye Cezaevi’nde 1’i asker 8 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Ümraniye Cezaevi’nde kalan 399 mahkûmun “isyan, patlayıcı madde bulundurma ve kasten öldürme” suçlarından cezalandırılmaları istendi.

İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 15 yıldır devam eden davanın iddianamesi, 2000’de Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıldı. Mahkemenin "görevsizlik" kararıyla 1 No’lu DGM’ye havale ettiği dava, "uyuşmazlık" nedeniyle Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Yargıtay’ın verdiği kararla Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayıp Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava, 15 yılda bitti.

Dava sürecinde 31 mahkûm yaşamını yitirdi.

G-3 VEYA KALAŞNİKOF İLE VURULMUŞ
Habertürk'ün haberine göre, hazırlanan gerekçeli kararda, cezaevinde operasyon başlatıldığında, Ahmet İbili isimli tutuklunun kendisini yaktığı, hükümlü ya da tutukluların direnmesi üzerine çatışmaların çıktığı, güvenlik görevlilerine ateş açıldığı belirtildi.

Güvenlik görevlisi Jandarma Uzman Çavuş Nurettin Kurt’un sanıklar tarafından öldürülmeyip çatışma sırasında güvenlik görevlilerinin kullanmış olduğu G-3 ve Kalaşnikof marka silahlardan çıkan merminin isabet etmesi sonucu öldüğünün anlaşıldığı da gerekçekli kararda yer aldı. Tutuklu ve hükümlülerden Rıza Poyraz, Ercan Polat, Alp Ata Akçaöz’ün ateşli silahla açılan ateş sonucu aldıkları yaralar ile öldükleri, Ümit Gedik’in gaz zehirlenmesine bağlı olarak hayatını kaybettiği, kimlikleri cezaevindeki kayıtlardan ve yapılan DNA testlerinden belirlenen ve cesetleri tamamen yanmış vaziyette; D/5-6 koğuşunda kömürleşmiş olarak bulunan Hayrettin Akbaba ile Muharrem Buldukoğlu’nun yanarak yaşamını yitirdikleri kaydedildi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.02.2016 10:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol