banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
24 Şubat 2016 Çarşamba 10:04
Malumun ilanı: 'Hayata Dönüş'te askeri asker öldürmüş

2000 yılında cezaevlerine düzenlenen ve devrimcileri hedef alan "Hayata Dönüş Operasyonu"nun sonucunda İstanbul Ümraniye Cezaevi’nde 1’i asker 8 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı. Ümraniye Cezaevi’nde kalan 399 mahkûmun “isyan, patlayıcı madde bulundurma ve kasten öldürme” suçlarından cezalandırılmaları istendi.

İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 15 yıldır devam eden davanın iddianamesi, 2000’de Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıldı. Mahkemenin "görevsizlik" kararıyla 1 No’lu DGM’ye havale ettiği dava, "uyuşmazlık" nedeniyle Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Yargıtay’ın verdiği kararla Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayıp Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava, 15 yılda bitti.

Dava sürecinde 31 mahkûm yaşamını yitirdi.

G-3 VEYA KALAŞNİKOF İLE VURULMUŞ
Habertürk'ün haberine göre, hazırlanan gerekçeli kararda, cezaevinde operasyon başlatıldığında, Ahmet İbili isimli tutuklunun kendisini yaktığı, hükümlü ya da tutukluların direnmesi üzerine çatışmaların çıktığı, güvenlik görevlilerine ateş açıldığı belirtildi.

Güvenlik görevlisi Jandarma Uzman Çavuş Nurettin Kurt’un sanıklar tarafından öldürülmeyip çatışma sırasında güvenlik görevlilerinin kullanmış olduğu G-3 ve Kalaşnikof marka silahlardan çıkan merminin isabet etmesi sonucu öldüğünün anlaşıldığı da gerekçekli kararda yer aldı. Tutuklu ve hükümlülerden Rıza Poyraz, Ercan Polat, Alp Ata Akçaöz’ün ateşli silahla açılan ateş sonucu aldıkları yaralar ile öldükleri, Ümit Gedik’in gaz zehirlenmesine bağlı olarak hayatını kaybettiği, kimlikleri cezaevindeki kayıtlardan ve yapılan DNA testlerinden belirlenen ve cesetleri tamamen yanmış vaziyette; D/5-6 koğuşunda kömürleşmiş olarak bulunan Hayrettin Akbaba ile Muharrem Buldukoğlu’nun yanarak yaşamını yitirdikleri kaydedildi.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 24.02.2016 10:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177