banner200
banner225
15 Mart 2016 Salı 18:05
Mahkeme elektrik faturasındaki 5 ödeme kalemini iptal etti
banner188
banner213
banner230

Erzincan Tüketici Mahkemesi, Av. Bahadır Pir'in ortağı olduğu akaryakıt istasyonuna gelen elektrik faturasında yer alan 5 kalem ödemenin yasadışı olduğu iddiasıyla açtığı davada, bu bedellerin iadesi ile bundan sonraki faturalardan çıkarılmasına karar verdi.

Erzincan Barosu'na kayıtlı avukatlardan Bahadır Pir'in, ortağı olduğu akaryakıtistasyonuna tahakkuk edilen elektrik faturasında, "dağıtım", "iletim", "kayıp", "PSH sayaç" ve "PHS" bedeli adı altındaki kalemlerin yasa dışı olduğu iddiasıyla Erzincan Tüketici Mahkemesi'ne açtığı dava sonuçlandı.

Mahkeme, 10 Mart tarihinde sonuçlandırdığı davada, söz konusu bedellerin yasal dayanağı olmadığına karar vererek, davaya konu faturadaki kesinti bedellerinin iadesine ve bundan sonraki faturalarda bu kalemlerin çıkarılmasına hükmetti.

Av. Pir, mahkeme kararına ilişkin yaptığı açıklamada, gelen elektrik faturalarında yer alan ödeme kalemlerine ilişkin araştırmaya içine girdiğini ve daha önce Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından alınan bir karardan yola çıkarak, haksız olduğunu düşündüğü ödeme kalemlerinin iptali ve iadesi istemiyle dava açtığını belirtti.

KARAR EMSAL OLACAK

Mahkemenin yaklaşık 1 yıl süren yargılama sonucunda, gerekli araştırmalar ve bilirkişi raporları alınarak, iddiaya konu olan ödeme kalemlerini yasa dışı bularak iadesine ve bundan sonraki faturalarda yer almamasına karar verdiğini anlatan Pir, şunları kaydetti:

"Tüketici mahkemesinin verdiği bu karar, tüm tüketicilerin faydalanacağı bir karar oldu. Bu kararla vatandaşlar haklarını arayarak, bir yılda ödediği fatura bedeli emsalinde, 10 yıllık yasal olmayan başlıklar altında kesilen miktarları dağıtım şirketlerinden alabilecekler. Bu kararın, vatandaşlara yol gösterici olacağı ve diğer davalar için emsal olacağı düşüncesindeyiz."

Pir, vatandaşların ödediği fatura bedeli 3 bin 480 liranın altında olması halinde İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak, 3 bin 480 liranın üzerinde olması halinde ise Tüketici Mahkemelerine dava açarak, haksız kesintilerin iadesi ve iptalini isteyebileceklerini sözlerine ekledi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 15.03.2016 18:05
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol