banner200
banner235
banner225
06 Şubat 2016 Cumartesi 20:45
Kayıp kaçak bedelinde tüketici yine haklı bulundu, parasını geri aldı
banner188
banner213
banner230

Sakarya'da bir kişi, Tüketici Hakem Heyeti'ne yaptığı başvuru sonucu haklı bulundu ve elektrik kayıp kaçak bedeli olarak kesilen 334 TL'yi geri aldı.

Sakarya’nın Geyve İlçesi’nde Harun Bal, kayıp kaçak elektrik bedelinin iadesiyle ilgili Tüketici Hakem Heyetine yaptığı başvurada haklı bulundu. Hakem heyeti kararında, “Tüketicinin tüketmediği bir elektrik nedeniyle borçlandırılması hukuka aykırıdır” ifadesine yer verilerek, 334 TL’nin geri ödenmesine karar verdi.

Geyve’de yaşayan Harun Bal, Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvurarak Sakarya Elektrik Pazarlama A.Ş’nin (SEPAŞ) tüketmediği elektrik için kendisinden 2011 ile 2014 yılları arasında toplam 334 lira kayıp kaçak bedeli aldığını söyleyerek, bu paranın kendisine geri ödenmesini istedi. Bu talep üzerine tüketici hakem heyeti, SEPAŞ’dan savunma istedi. SEPAŞ savunmasında kayıp kaçak bedelinin şirketin kendi insiyatifi ile düzenlenmiş bir bedel olmadığını, Elektrik Piyasası Kanunu, Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği ile Elektrik Piyasası Perakende Satış fiyatlarının düzenlenmesi hakkındaki tebliğ gereğince tahakkuk ettirildiğini, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenen ve uygulanan bir karar olduğunu belirtti.

Tüketici Hakem Heyeti, 25 Ocak tarihinde aldığı karar ile Harun Bal’ın 2011 ile 2014 yılları arasında elektrik faturası ile ödediği 344 lira 92 kuruş kayıp bedeli alınmasıyla ilgili olarak, “Tüketicinin tüketlediği bir elektrik nedeniyle borçlandırılması hukuka aykırıdır” diyerek paranın geri ödenmesine karar verdi.

Sakarya Elektrik Pazarlama A.Ş. kararı yargıya taşıyacağını açıkladı.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 06.02.2016 20:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol