banner200
banner235
banner225
22 Mart 2016 Salı 19:25
Japon kadınların üçte biri iş yerinde taciz ediliyor: Failler genellikle patronlar
banner188
banner213
banner230

Kadınların iş yerlerindeki rollerini geliştirmeye yönelik hükümet raporlarından biri, Japonya’da kadınların üçte birinin iş yerlerinde cinsel tacize uğradığını gösterdi.

Bu kadınların yarısından fazlası, çoğu erkek iş arkadaşlarından olmak üzere görünüş, yaş ve fiziksel özellikleri ile ilgili gelişigüzel yorumlara maruz kaldıklarını söylüyorlar.

En ciddi vakalarda kurbanlar ısrarla buluşma teklifi aldıklarını, seks için baskılandıklarını ya da uygunsuz biçimde kendilerine dokunulduğunu belirtiyor.

Japonya’da bu tarz araştırmalardan ilkinde Sağlık, İş ve Sosyal Yardım Bakanlığı, yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışanlardan oluşan katılımcıların %30’unun iş yerinde cinsel tacize uğradıkları tespit edildi. Tam zamanlı çalışanlarda bu sayı %35’e yükseliyor.

Çalışmakta olan ya da daha önce çalışan 25-44 yaş arası 9,600 kadının katıldığı araştırmada kadınlardan %40’ı dokunma yoluyla fiziksel tacize uğrarken %17’sine ise “cinsel ilişki teklif edilmiş ya da bu yönde baskılanmış”.

TACİZCİLER GENELLİKLE PATRONLAR

En sık karşılaşılan failler ise %24.1 ile patronlar.

Araştırma aynı zamanda kadınlar arasında bu davranışların resmi olarak bildirilmesi konusunda genel bir isteksizlik olduğunu da ortaya çıkardı. Kadınların %63’ü sessz kalırken, şikayetçi olan 10 kadından biri anlayışsız bir tavırla karşılandıklarını ya da rütbelerinin düşürüldüğünü söylüyor.

Japonya’da çalışan kadınların çoğu hamileliklerinde de tacize uğradıklarını ifade ediyor. Geçen yıl bir Sağlık Bakanlığı raporu, geçici ajanslardan şirket müşterilerine gönderilen kadınların neredeyse %50’sinin işten çıkarma ve rütbe düşürmekten haksız tavır ve sözlü tacize pek çok şekilde mağdur edildiğini gösteriyor.

Araştırmaya göre tam zamanlı çalışanların beşte birinden fazlası da “gebelik tacizi”ne uğruyor.

Japonya, uluslararası cinsiyet eşitliği karşılaştırmalarında da düşük sonuçlar alıyor. Dünya Ekonomik Forumu 2015 cinsiyet eşitsizliği endeksinde Japonya 145 ülkeden 101’inci sırada yer alıyor.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 22.03.2016 19:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol