banner200
banner225
30 Ocak 2016 Cumartesi 18:24
İzmir, Mustafa Suphi ve yoldaşlarını 'Gericiliğe asla boyun eğmeyeceğiz' diyerek anıyor
banner188
banner213
banner230

18.10: Etkinlikte Komünist Parti Merkez Komite adına Mehmet Kuzulugil konuşuyor...

Komünist Parti İzmir İl Örgütü’nce düzenlenen “Gericiliğe asla boyun eğmeyeceğiz” başlıklı Mustafa Suphi ve yoldaşlarını anma toplantısı Tepekule Kongre Merkezi’nde başladı.

Enternasyonal Marşı’yla başlayan etkinliğin açılış konuşmasını Komünist Parti İl Komitesi adına Mert Çelikbilek yaptı.

Bundan 3 yıl önce, 2013’te yine aynı salonda düzenlenen kitlesel toplantıda “Türkiye AKP'nin anayasasına sığmaz!” dediklerini anımsatan Mert Çelikbilek, “O dönemde bunu vurgularken iki temel başlıktan hareket ediyorduk. Diyorduk ki, AKP frenleri patlamışçasına dibe sürüklenirken, daha fazla saldırmaktan başka bir seçeneği yok. Daha fazla saldırmak, daha fazla gericileştirmek zorunda. İktidarda kalmak için tek çareleri bu. Aslında tam da bu nedenle AKP için kamusal ve toplumsal hayatın gericileştirilmesi, dinselleştirilmesi bir tercih değil, zorunluluktur. Bunu söylerken, aynı zamanda başka bir şeye de işaret ediyorduk. Diyorduk ki, Türkiye'de küçümsenmemesi gereken bir aydınlanmacı birikim var ve Türkiye halkı mümkün değil bu gerici dayatmaya boyun eğmeyecektir” dedi.

Bugün gelinen noktada değişen bir şey olmadığını vurgulayan Çelikbilek, şunları söyledi:

Üç sene önce vurguladığımız şeyler bugün hala geçerli. Ancak, Türkiye'nin dinselleştirilme süreci ilerlemeye devam ediyor. AKP, toplumsal yaşamı olabildiğince dinselleştiriyor, ama öte yandan herkesin evinde istediğini yapmakta özgür olduğu bir Türkiye pazarlanıyor. Toplumsal yaşantı ve kamusal alan dinselleştirilecek, gericilik tarafından belirlenecek, buna ikna olmayan insanlara ise evlerinde, özel hayatlarında laik kalma özgürlüğü verilecek. Laiklik bireyselleştirilecek, Türkiye'nin gericileşmesine ‘hayır’ diyenler evlerinde yalnızlaştırılacak. Biz, Türkiye'nin komünistleri olarak, bu yaşam biçimine kesinlikle boyun eğmeyeceğimizi ilan ediyoruz! Örgütleneceğiz, sosyalizmi yeniden bir seçenek olarak somutlayacak ve toplumsal hayatı gericilere terk etmeyeceğiz!

Burada şunu sormak gerekiyor: Türkiye'de AKP'ye ya da dinselleşmeye karşı mücadele ederken hareket noktamız ne olmalı? AKP Türkiyesi'ne itiraz ederken, Mustafa Koç'un arkasından ‘Laik bir iş adamıydı. Zaten Gezi Direnişi'nde de insanları oteline alıp polisten korumuştu’ mu diyeceğiz? Ya da  AKP Türkiyesi'ni bazılarının yaptığı gibi Joe Biden'a mı şikayet edeceğiz? Tabi ki hayır dostlar... Bugün, sermaye sınıfına ya da emperyalizme karşı olmadan Türkiye'nin dinselleştirilmesine karşı çıkamazsınız. Çarşafa rozet takarak, Şeyh Said anmalar düzenleyerek, TÜSİAD'la görüşmeler yaparak, ya da cuma namazı genelgelerine sessiz kalarak Türkiye gericiliğine karşı mücadele edemezsiniz. İşte tam da bu nedenle Türkiye'de laiklik mücadelesini, ilericilik mücadelesini komünistlerden başkası veremez!”

KP İl Komitesi adına açılış konuşmasını Mert Çelikbilek yaptı.

Türkiye'nin komünistlerinin dinselleşmeye karşı verilen mücadelenin taşıyıcısı olacağını söyleyen Çelikbilek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplumsal yaşamın da çalışma yaşamının da gericileştirilmesine boyun eğmeyeceğiz! Bu gerici dönüşümün bir parçası olan cuma namazı genelgesine karşı olduğunu söylerken, bir yandan da öğle tatilimizin uzamasına sevinip, sessiz sedasız cuma namazının bitip de iş saatinin başlamasını bekleyenlerden olmayacağız. ‘İzmir'in dört büyük üniversitesine cami yapacağız’ diyen İzmir Müftülüğü'ne ‘Aman ne olacak, niye karşı olalım isteyen gider herkesin kendi özgürlüğüdür’ diyenlerden olmayacağız. Türkiye'nin tamamı dinselleştirilirken ‘Biz yaşadığımız şehirde ya da evimizin içinde rahatız, özgürüz’ diyenlerden olmayacağız. Komünist Parti Türkiye'nin dört bir tarafında toplumsal hayatın dinci gericilik tarafından belirlenmesine karşı olacak. Komünist öğretmenler cuma namazı saatinde derslerini vermeye devam edecekler. Ya da komünist doktorlar cuma namazı saatinde hasta bakmaya devam edecekler. Komünistler, sokakta, işyerlerinde, toplumsal hayatın her alanında dinselleşmeyle olan kavganın taşıyıcısı olacaklar.”

Etkinliğin sunumunu KP İzmir İl Komitesi adına Aslı İnanmışık yaptı.

Mustafa Suphi ve yoldaşlarını anma toplantısını da katledilişlerinden 95 yıl sonra "Gericiliğe Asla Boyun Eğmeyeceğiz" diyerek düzenlediklerini hatırlatan Çelikbilek, “Komünist Parti sadece yoldaşlarını anmak için yapmıyor bu buluşmayı. Bugün Türkiye'nin komünistleri, Mustafa Suphi ve yoldaşlarıyla aynı iddiaları taşıdıkları için toplanıyorlar. 95 yıl önce, yoldaşlarımızın taşıdığı, Anadolu'yu işgalcilerden kurtarma iddiası, bugün Türkiye'nin dinselleştirilmesine boyun eğmeme iddiasıyla aynı iddiadır.  95 yıl önce, yoldaşlarımızın taşıdığı iddia, bugün bu topraklarda sermaye iktidarını devirip başka bir düzeni, sosyalizmi kurma iddiasıyla aynı iddiadır. Bu düzeni değiştirecek olan bu iddiadır. Bu düzeni değiştirecek olan, Türkiye'nin komünist partisidir” dedi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.01.2016 18:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol