banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
14 Mart 2016 Pazartesi 14:44
İsrail basınından 'Ankara' iddiası: Saldırıdan sonra ABD'den Türkiye'ye uyarı ve garanti

Ankara Kızılay'da patlayan bombaların uluslararası etkilerine ilişkin tartışmalar da başladı.

İsrail'in ünlü gazetesi Haaretz'de yazan Zvi Bar'el, saldırıyı henüz üstlenen olmadığını, ancak olayın PKK'ye işaret ettiğini iddia etti.

Saldırının PKK tarafından organize edildiğinin ortaya çıkması durumunda, bunun PKK'nin Ankara'nın göbeğinde operasyon yapma kabiliyetini göstereceğini söyleyen yazar, bombanın Cumartesi günü TSK'nın Kuzey Irak'a yaptığı saldırının intikamı olabileceği yorumunun yapıldığını aktardı.

Ancak daha önemlisi, İsrailli yazar, dünkü saldırıdan sonra Türkiye'nin Suriye'deki YPG mevzilerine saldırma ihtimalinin ABD'yi endişelendirdiğini söyledi.

Üst düzey bir Türk yetkilisinin aktardığına göre, dün gece saatlerinde ABD ile Türkiye arasında, Türkiye'nin olası bir Suriye saldırısını önlemek için çok sayıda telefon görüşmesi yapıldı.

Yazıda, Suriye'deki ateşkesin bozulmasını istemeyen ABD'nin, bunun karşılığında Türkiye'nin Kürt kentlerindeki savaşa göz yumacağı ve Kürtlerin Cenevre görüşmelerine katılmasını engelleyeceği belirtildi.

Ancak yazar, Türkiye'nin PKK ile YPG'yi birbirinden ayırmadığını ve bu nedenle ikisine karşı savaşı tek bir mücadele olarak gördüğünü hatırlattı.

 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 14.03.2016 14:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177