banner200
banner235
banner225
19 Mart 2016 Cumartesi 22:24
Isparta'da Komünist Kadınlar konuştu: Gericilikle mücadele kadın için yaşamsal
banner188
banner213
banner230

Isparta'da Eğitim-Sen binasında Komünist Parti, “Gericilikle Mücadelede Kadın” adlı bir etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinlikte Komünist Kadınlar adına konuşan Burcu Başkonak ve Özgür Sarı, gericiliğin neden kadını hedef aldığını, kadınların mücadelesinin tarihsel boyutunu tartıştı.

“Kadını hedef alan gericiliğe karşı aydınlanma bayrağını yükselteceğiz, örgütleneceğiz ve mücadele edeceğiz" diyen Başkonak; tüm dünyada kadınların yaşam hakkının tehlike altında olduğuna dikkat çekti.

Kadınlar maruz kaldığı ayrımcılığa işaret eden Başkonak, eğitim ve sağlık gibi en temel haklardan mahrum bırakılan, “ev geçindirmedikleri” gerekçesiyle düşük ücretlerle çalışmaya mahkum bırakılan kadınları tüm bunların yanı sıra bi dinci gericilikle de teslim alınmaya çalışıldığını belirtti.

GERİCİLİKLE MÜCADELE ETMEK YAŞAM HAKKINI SAVUNMAKTIR

Konuşmasında "Dinci gericilik,  kadınları “bakılmaya muhtaç, erkeklerce korunması gerekenler” olduklarına ikna etmeye çalışmaktadır. Vahşice katledilen kardeşimiz Özgecan, kadının yalnız olduğunda her türlü şiddete, tacize ve tecavüze uğramasını normalleştiren bu çarpık zihniyetin kurbanı olmuştur. Sokakta şiddetin bir benzeri de aile içinde yaşanmakta, kocası tarafından dövülen, işkence edilen hatta öldürülen kadınları devletin tüm kurumları izlemekle yetinmektedir" diyen Sarı ise, AKP iktidarının gericiliği ile mücadele etmenin, kadınların yaşam hakkını savunmak olduğunu vurguladı.

"Kimsenin koruması altında olmadan özgürce dolaşmak, anne olup olmama kararını kendimiz almak,  ne giyeceğimize, nasıl yaşayacağımıza kendimiz karar vermek için gericiliği durduracağız" diyen Sarı, kadınların mücadelesinin toplumsal yaşamda ve siyasal hayatta ikincil rollerini reddetmekten geçtiğine işaret etti. 

Etkinlik, dinleyicilerin katkıları ve sorularına, Komünist Kadınlar'ın verdiği yanıtlarla sona erdi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 19.03.2016 22:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol