banner200
banner235
banner225
23 Şubat 2016 Salı 10:24
İran, Salman Rüşdi'nin başına koyduğu ödülü güncelledi...
banner188
banner213
banner230

1989 yılında Humeyni tarafından çıkarılan fetva ile 'kafir' ilan edilen Salman Rüşdi'nin başına konan ödül güncellendi. Independent'ın haberine göre, ödül duyurusu, İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin konuyla ilgili fetvasının yıl dönümünde yapıldı. Humeyni, 15 Şubat 1989 tarihinde Salman Rüşdi'yi “Şeytan Ayetleri” romanından ötürü kâfirlikle suçlayan bir fetva vermiş, kitabın yazarının ve yayımlanmasına yardımcı olan herkesin öldürülmesi gerektiğini söylemişti. Fetvanın ardından Rüşdi'ye Britanya hükümeti tarafından polis koruması verilmiş, Salman Rüşdi yıllarca saklanarak yaşamıştı.

Her ne kadar İran’ın yeni başkanı Muhammed Hatemi, ölüm tehdidinin 1998 yılında kaldırıldığını söylese de, fetva hiçbir zaman resmi olarak yürürlükten inmedi. İran Kültür Bakanı Sayid Abbas Salehi de olaya ilişkin “Humeyni’nin fetvası dini bir hükümdür ve hiçbir zaman ne gücünü kaybeder ne de silinir” dedi. 

Yazarın başına ödül konumasına söz konusu olan kitap Aziz Nesin tarafınan Türkçeye çevrilmiş ve bir kısmı dönemin Aydınlık gazetesinde tefrika haline yayımlanmıştı. Aziz Nesin bundan dolayı ölüm tehditleri alırken, kitap Türkçede hiç yayımlanmamıştı. 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.02.2016 10:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol