banner200
banner235
banner225
17 Şubat 2016 Çarşamba 10:44
Irak Kürdistanı: 'Doğal kaynaklar özelleştirilmiş, sıradan insanın cebine bir şey girmiyor'
banner188
banner213
banner230

RT'ye yazan Andre Vltchek, başarı hikayesi olarak gösterilmeye çalışılan Irak Kürdistanı'nda gerçekte yaşananları aktardı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne "devasa yatırımlar" yapılırken, Batı'nın burada "güvenlik ve barışı güvencelediği" gibi söylemlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Vltchek, bölgede ekonomik sorunların artmakta olduğunu belirtti.

Batılı ve Türk yatırımcıların bölgeden duydukları mutluluğun, neredeyse yaşamını çalışarak sürdürmeye çalışanlara "hakaret eder" nitelikte olduğunu söyleyen Vltchek, bölgede sürekli protestolar gerçekleştiğini aktardı.

Kürdistan bölgesinin sosyal politikalarının her zaman yetersiz olduğunu, toplum refahının asla öncelik olmadığını belirten yazar, Birleşmiş Milletler uzmanı Eszter Szucs ile Erbil'de gerçekleştiği görüşmelerini anlattı.

Szucs'un "özel kaynaklar özelleştirilmiş. Sosyal hizmetler aşırı pahalı: parası yetenler tıbbi tedavi için Türkiye'ye gidiyor" dediği, yatırımlara dairse "tabii ki dışarıdan kayda değer miktarda yatırım geliyor, özellikle de Batı ve Türkiye'den" diyor. Yatırımın makroekonomik büyümeye ve petrol endüstrisine yönelik olduğunu söyleyen Szucs, "sıradan insanların cebine bir şey girmiyor" diye vurguluyor.

Vltchek, "sıradan insanların" petrol şirketlerinin yakınındaki köylerde yemek bulmakta bile zorlandıklarını söylüyor.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 17.02.2016 10:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol