banner200
banner235
banner225
11 Şubat 2016 Perşembe 00:04
Irak Dışişleri Bakanı: Türkiye'nin Irak'ın egemenliğini ihlal etmesi kabul edilemez
banner188
banner213
banner230

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi,Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı'yı kabul etti. Görüşmede Caferi, "Irak -Türkiye ile olan karşılıklı çıkarlarına, yatırımların daha da artması konusuna ve iyi ilişkiler çerçevesine bağlıyız. Türkiye'nin Irak topraklarını ve egemenliğini ihlal etmesi asla kabul edilemez çünkü bu konu uluslararası yasalara aykırı ve Arap Birliği ile güvenlik konseyi tarafından kabul edilemez" dedi. 

Caferi, Irak'ın bölgede saldırı yapan bir ülke değil; bölge birliğini ve egemenliğini savunan bir ülke olduğunu söyledi. Irak'ın Türkiye ile olan sorunun diplomatik yollardan ve iyi niyet çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyleyen Caferi, Türkiye'nin Irak vatandaşları için uyguladığı vize başvuru sisteminin kendileri için sürpriz olduğunu; kendilerinin iki ülke arasındaki gerginliği gidermek ve yakınlaşma sağlamayı ummalarına rağmen tam tersini gördüklerini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı ise, Irak vatandaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçiliği tarafından vize uygulamasının, Türkiye'yi göç güzergahı olarak kullanmak isteyen herkese karşı uygulandığını; sadece Iraklılar'a özgü olmadığını söyledi.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.02.2016 00:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol