25 Ocak 2016 Pazartesi 21:04
İngiltere'de sığınmacılara 'kırmızı bileklik' uygulaması

Galler'in Cardiff kentinde sığınma hakkı arayan mültecilerin günde üç öğün ücretsiz yemek almak için kırmızı kol bantlarını takmak zorunda bırakılmaları Galler Sığınmacılar Kurulu tarafından eleştirildi.

Wales Online haber sitesinin haberine göre, kırmızı kol bantlarını takmayı reddeden sığınmacılar yemek alamıyor. Sığınmacılar ise bu bantları görenler tarafından dışlandıklarını ve kötü muameleye maruz kaldıklarını söylüyor.

Kırmızı kol bantları uygulaması, Home Office adına sığınmacılara konaklama sağlayan Clearsprings Ready Homes tarafından üç ay önce başlatıldı.

Cardiff'de 200'den fazla sığınmacı İçişleri Bakanlığı tarafından sağlanan bu özel konukevinde yaşıyor.

SIĞINMACILARIN KAPILARI KIRMIZI İLE BOYANMIŞTI

Guardian gazetesine konuşan ve yakın zaman önce bu evlerde konaklayan sığınmacılardan biri, bu konukevinde hayatının en kötü zamanını geçirdiğini, kırmızı kol bandını takmaktan nefret ettiğini ancak takmadığı zaman da yemek alamadığını söyledi.

Sığınmacı, Cardiff'de yaşayanların, taktıkları kol bantlarını tanıdıklarını kendilerinin ne oldukları ve nerede yaşadıklarını kolaylıkla ele verdiğini ve çoğu zaman insanların kendilerine kötü muamelede bulunduklarını ve dışladıklarını dile getirdi.

Clearsprings Ready Homes ise gelen eleştiriler üzerine yaptığı yazılı açıklamada, sayıları giderek artan sığınmacılara etkili bir servis ve hizmet sunmak adına kol bantlarının garantili yol olduğunu belirterek 25 Ocak Pazartesi'den itibaren kol bandı uygulamasına son vererek farklı bir etkili metot bulmaya karar verdiklerini açıkladı.

Söz konusu uygulamadan önce İngiltere'nin Middlesbrough kentinde sığınmacıların yaşadığı evlerin kapılarının kırmızı renge boyanması da tartışmalara neden olmuştu.
 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 25.01.2016 21:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol