banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
18 Mart 2016 Cuma 18:24
İngiltere'de öğrencilerden yüksek yurt ücretlerine karşı boykot

Londra’nın en kalabalık üniversitelerinden biri olan University College London’da yurt boykotu büyüyerek devam ediyor.

Öğrenciler boykotu kararlı bir şekilde sürdürdüklerini ifade etmek ve okul yönetiminin yurt boykotu ile ilgili haber yapan öğrencilere uyguladığı sansürü protesto etmek için bir araya geldi.

Öğrenciler dün akşam saatlerinde yüksek yurt ücretlerinin düşürülmesini talep etmek adına University College London’da bir protesto gösterisi düzenledi. Kampüs meydanından başlayan gösteri kampüs çevresindeki ana caddelerde yapılan yürüyüşle devam etti.

Eylem sırasındaki konuşmalarda öğrenciler geçen hafta okul gazetesinin yazarlarından birinin yurt boykotunu yazmasından sonra sansüre uğradığını ve hatta üstü kapalı bir şekilde tehdit edildiğini belirtirken, yurt ücretleri düşürülene kadar boykotu sürdüreceklerini dile getirdiler.

Londra’nın en merkezi bölgelerinden birinde yer alan üniversiteden sloganlarla çıkan öğrenciler, şehrin en işlek caddelerinden biri olan Goodge Street’i kapatarak yürüyüşe geçti. Son olarak Euston Square’de toplanan kalabalık Rektör Yardımcısı Rex Knight’ın kuklasını yaktı.

Öğrenciler eylemlerini üniversiteli gazeteciyi “sonuçlarına katlanırsın” diyerek tehdit eden Rex Knight’a ithafen “Rex Knight’ın Emeklilik Partisi” adını verdiler.

Eylem boyunca atılan yaratıcı sloganlar da dikkat çekti. “UCL, sana yazıklar olsun, Sen de ev sahibi gibi davranıyorsun”, “Rex Knight, Sen yaşlı ve çirkinsin, Öğrencilere borcunu öde”, “Onlar kira soygunu diyor, biz kira boykotu diyoruz” sıkça atılan sloganlar arasındaydı.

İkinci akademik dönemde okulun bir yurdunda ağırlıklı olmak üzere iki yüze yakın öğrenci yurt ücretlerini boykot ederken, diğer yurtlardaki öğrenciler de boykota katılacaklarını beyan etti. Altı yüzden fazla öğrenci üçüncü dönem yurt ücretlerini ödemeyeceklerini ilan eden imza kampanyasına katıldı.

Akıllara zarar barınma ücretleri ile meşhur Londra’da, bir devlet üniversitesi olan UCL’in en uygun fiyatlı yurdunda 1 aylık konaklama yaklaşık 2500 Türk Lirası.


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 18.03.2016 18:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177